Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Suriye Devlet Başkanı Fenerbahçe'de

Resmi bir ziyaret nedeniyle Türkiye'de bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fenerbahçe Spor Kulübü ve Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nu ziyaret etti.

DHA
SON GÜNCELLEME

Esad, gerek Türkiye'de, gerekse Fenerbahçe'de gördüğü sevgi ve ilginin, Suriye ve Türkiye halkları arasındaki sevgi ve muhabbetin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad; Türkiye ziyaretinin İstanbul ayağında, geçtiğimiz Nisan ayında, Halep Olimpiyat Stadı'nın açılış töreni nedeniyle Suriye'ye gelen ve Al İttihad takımıyla bir dostluk maçı yapan Fenerbahçe'ye iade-i ziyarette bulundu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte bugün öğle saatlerinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'na gelen Suriye Devlet Bakanı Beşar Esad, stat girişinde Başkan Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından çiçeklerle karşılandı. Daha sonra 1907 tribününe geçen Beşar Esad, burada hazır bekleyen tüm futbolcuları ve Teknik Direktör Zico ile tek tek tokalaşıp tanıştı. 1907 tribününden sahayı inceleyen Esad'a, Şükrü Saracoğlu Stadyumu hakkında bilgiler verildi. Daha sonra saha içine inen Esad, Saracoğlu'nun çimlerine çıkıp, kendisi için getirilen topla bir süre oynadı. Saracoğlu'nun çimleri üzerinde futbol topuna kafa vuran ve şut çeken Esad, daha sonra Maraton tribününe geçti.

Koridorlardaki fotoğrafları inceleyen Esad, FB TV'de canlı yayına da çıktı. Canlı yayında Berna Eken'in sorularını yanıtlayan Esad, futbolun bir halk oyunu olduğunu belirtip, gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Esad, "Futbol hem Türkiye'de, hem de Suriye'de çok seviliyor. Bugün hem Türkiye'de hem İstanbul'da hem de kulübünüzde gördüğüm sevgi ve muhabbeti ki ülke arasındaki sevgi ve muhabbetin bir göstergesi olarak görüyorum" dedi. Kendisinin de bir süre futbol oynadığını hatırlatan Esad, "Ancak dizimdeki sakatlık nedeniyle futbolu bırakmak zorunda kaldım. O nedenle bu ziyaret beni duygulandırdı. Bu ziyaret siyasi sorunlardan bir süreliğine de olsa sıyrılmamıza neden oldu. Öğrendiğim kadarıyla Fenerbahçe şu anda 5. sıradaymış. Dilerim daha ilerilere gider. Temenni ediyorum ki ileride Suriye ve Türk takımlarının beraber oynayacağı ligler düzenlenir" diye konuştu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise Esad'ın iki ülke arasındaki dostluğun bir göstergesi olarak kulübümüzü ziyaret ettğini belirterek, "En üst düzeyde yapılan bu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkileri en üst düzeye getirecektir" dedi

FB TV'deki canlı yayından ayrılan Beşar Esad, daha sonra Fenerbahçe Müzesi'ni gezdi. Burada Fenerbahçe'nin tarih, Suriye ziyareti ve Al İttihad takımıyla yaptığı maç ile yıllar önce gerçekleştirilen Suriye turnesi hakkında bilgiler alan Beşar Esad, daha sonra kulüp binasına geçti. Burada Başkan Aziz Yıldırım, Esad'a çeşitli hediyeler verdi. Başkan Yıldırım, Suriye'de bir futbol okulu açma düşüncesini Esad'a açınca, Esad da bu konuda Suriye Futbol Federasyonu Başkanı'na direktifler vereceğini Başkan Aziz Yıldırım'a iletti. Ziyaretten memnuniyetini dile getiren Beşar Esad, daha sonra kulüpten ayrıldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz