Dünya Haberleri

  Suriye’den gelip katliam mı yaptılar

  Hürriyet Haber
  08.01.2015 - 22:19 | Son Güncelleme:

  Charlie Hebdo’ya düzenlenen saldırının ana şüphelilerinin Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Cherif ve Said Kouachi olduğu açıklandı.

  Hz.Muhammed’in karikatürlerini yayınlayarak tepki çeken Charlie Hebdo’ya saldırı sırasında eylemcilerin “Peygamberin intikamı alındı” diye bağırdığı öne sürülmüştü. İşte merak edilen Kouachi kardeşler.

  CHERIF KOUACHI (32): Fransız polisinin peşine düştüğü iki kardeşten küçüğü, Paris doğumlu, Cezayir asıllı Fransız vatandaşı, evli. Peçeli olan eşi bir anaokulunda çalışıyor. Ailesi küçükken ölen Cherif, bir yetimhanede büyüdü. 18 yaşında kardeşi Said’le Paris’e döndü. Spor salonunda fitnes antrenörlüğü yaptı, pizza dağıtıcılığı, markette balık satıcılığı işlerinde çalıştı. Uyuşturucu kullandığı, rap meraklısı olduğu belirtilen Cherif’in 2005 yılında şarkı söylerken çekilen bir videosu ortaya çıktı. Avukatının “loser” (kaybeden) olarak tanımladığı, Ebu Issen lakabını kullanan Cherif, 2003 yılında radikalleşti. Paris’teki Buttes-Chaumont isimli şebekeyi yöneten Addawa camisinin radikal imamı Farid Benyettou’nın etkisi altına girdiği söyleniyor. Cihatçı çevrelerle yakınlaşmasında Irak’taki Ebu Gureyb Hapishanesi’nde tutuklulara Amerikalılar tarafından yapılan işkenceyle ilgili görüntülerin etkili olduğunu söyledi.
  2005 yılında 22 yaşındayken Suriye’ye gitmek üzere uçağa binmek üzereyken cihata katılacağı şüphesiyle gözaltına alındı. 2008’de ise Irak’ta savaşmak için militan gönderen şebekenin parçası olmaktan 18 ay tecilli üç yıl hapse mahkûm edildi. Kardeşlerin, El Kaide’nin Yemen’deki cihatçı eğitim kamplarına katıldıkları da belirtiliyor.

  SAID KOUACHI (34): Kardeşlerin büyüğü. O da Paris doğumlu. Polisin önceki akşam Said’in nüfus cüzdanını kaçmak için kullandıkları arabada bulduğu, bu sayede kimliklerini tespit ettiği açıklandı. Said, kardeşinin cihatçı faaliyetlerinden ötürü polisin takibine uğradı. 2005 yılında kardeşi gözaltına alındığı zaman Paris’te aynı evde kalıyorlardı. 2010’da kardeşiyle birlikte adı terör saldırısında ömür boyu hapis cezası olan Cezayir İslami Ordusu örgütünün üyesi olan Sumeyn Ait Ali Belkacem’ı cezaevinden kaçırma planına karıştı. Ancak her iki kardeş de delil yetersizliği nedeniyle yargılanmamıştı. Said Kouachi’nin komşusu Le Figaro’ya yaptığı açıklamada, “Bazen karşılaşır selamlaşırdık. Bugüne kadar komşularımla hiç sorunum olmadı. Said, bazen ihram giyerdi. Karısı da baştan aşağı örtülüydü. Şok olduk, neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz. Ama şüpheli ama suçlu değil” dedi.

  Kendisi teslim oldu

  HAMYD M: Üçüncü şüpheli, aracı kullanan kişi olduğu haberleri çıksa da 18 yaşındaki Hamyd’nin saldırıyla bağlantısının olmadığı belirtiliyor. Sosyal medyada saldırıyla bağlantılı olarak adı geçince önceki gece Belçika sınırı yakınlarında polise teslim olarak “Ben suçsuzum” dedi. Charleville-Mezieres kentinde lise son sınıfta okuyan, Cherif K.’nın kayınbiraderi olduğu sanılan Hamyd, hâlâ sorgulanıyor. Fransız basınına konuşan arkadaşları Hamid’in saldırı sırasında okulda olduğunu söyledi. Arkadaşları, Twitter’da “Hamyd Mourad masumdur” hashtag’ini paylaştı.

  Cherif Kouachi’nin rap videosu çıktı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı