Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye’de savaşan muhalif grupların sayısı 30’u aştı

  İpek YEZDANİ / Hürriyet Daily News
  01.09.2012 - 12:25 | Son Güncelleme: 01.09.2012 - 14:12

  Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan irili-ufaklı 30’dan fazla grup bulunuyor.

  Suriye’nin farklı şehirlerinde Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) dışında Beşar Esad rejimine karşı savaşan irili-ufaklı 30’dan fazla grup bulunuyor. Aralarında Cihatçıların, İslamcıların, El Kaide yandaşlarının ve laik grupların da yer aldığı bu gruplar, Özgür Suriye Ordusu liderlerinden gelen emirlere de çoğunlukla riayet etmiyorlar.

  Birbirinden farklı tugaylarda, farklı isimler altında savaşan bu grupların varlığı, aslında Suriye’deki muhalif güçlerin ne kadar bölünmüş ve birbirinden kopuk olduklarını da ortaya koyuyor.

  Muhalif Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) sözcüsü Ahmet Halabi, “Suriye’de silahlı 50 adam bir araya geldi mi isyancı bir grup kuruyor. Genellikle gruplarına Kuran’dan isimler ya da geldikleri bölgenin ismini veriyorlar” diyor.

  TOPLAM SAYILARI 100 BİNİ BULUYOR
  SUK yetkililerine göre Suriye’de 70 bin ile 100 bin arasında rejim karşıtı militan bulunuyor. Bunlardan en çok bilineni ve SUK’la da en yakından bağlantılı olanı; kendi web sitesinde “merkez” olarak Hatay’ı gösteren Özgür Suriye Ordusu.

  Ancak Özgür Suriye Ordusu, Suriye’deki muhalif gruplardan yalnızca biri. Halabi, “El Tevhid ya da El Fetih tugayları kendilerini ÖSO’nun bir parçası olarak görüyorlar ancak çoğunlukla ÖSO liderlerinden gelen emirleri dinlemiyorlar” diyor.

  SUK’un Türkiye Temsilcisi Halit Hoca da Halep’te savaşan isyancı grupların genelde ÖSO’nun bölgesel lideri olan Abdülcabbar Agadi’nin emirlerine itibar etmediklerini anlatıyor.

  Hoca, “Bu gruplar arasında bir emir-komuta zincirinden bahsetmemiz mümkün değil” diyor.

  BİRLEŞTİRME ÇABALARI SÜRÜYOR
  Nitekim SUK Yönetim Kurulu üyesi Semir Neşar, uzun süredir ağır çatışmaların devam ettiği Halep’te üç farklı grubun temsilcisiyle bir araya gelmiş. SUK’tan adının açıklanmasını istemeyen bir başka yetkili, Suriye’nin El Kaide’si olarak bilinen Cabhat El Nursa ile El Fetih ve El Tevhid tugaylarından birer temsilciyle görüşen Neşar’ın bu grupları birleştirmeye çalıştığını anlatıyor.

  SUK yetkilileri ayrıca Suriye’de “cihat için” savaşmaya gelen Çeçenler, Libyalılar ve Afganlar gibi yabancıların daha çok ön saflarda savaştıklarını anlatıyor. SUK yetkilisi, “Bunların çoğu şehit olmak için Suriye’ye gelmiş durumda” diyor.


  Haritayı büyütmek için üzerine tıklayınız

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı