Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye’de öldürülen 3. Türk

  Hürriyet Haber
  18 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ağustos 2012 - 23:42

  2003’te 2 sinagog, bir banka ve İngiliz Başkonsolosluğu’na düzenlenen kanlı saldırıları organize ettiği gerekçesiyle, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Baki Yiğit, Suriye’de Beşar Esad’a bağlı ordu güçlerince öldürüldü. Müebbet hapse çarptırılan Yiğit, 2010’da tahliye edilmiş ve Türkiye’den kaçmıştı. Muhaliflerin safında savaşan El Kaide üyesi Avukat Osman Karahan 7 Ağustos’ta, Metin Ekinci de önceki gün öldürülmüştü.

  İSTANBUL’da 15-20 Kasım 2003’te 2 sinagog, bir banka ve İngiliz Başkonsolosluğu’na düzenlenen kanlı saldırıları organize ettiği gerekçesiyle, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Baki Yiğit, Suriye’de ordu güçlerince öldürüldü.

  Tahliye ile kaçtı

  İstanbul’daki saldırıların ardından gözaltına alınan Yiğit, ifadesinde, 1996’da Afganistan’a, eşi Ceren Yiğit’le gidip kamplarda eğitim aldıklarını itiraf etmişti. Baki Yiğit, saldırıların planlayıcısı olduğu gerekçesiyle 2007’de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay’ın yerel mahkeme kararını bozması üzerine yeniden yargılanan Yiğit, 2010’da tahliye edilince, Türkiye’den kaçmıştı. El Kaide’nin Türkiye’deki yapılanmasını oluşturan 5 kişiden biri olan Yiğit, örgütün “İstişare Şurası Üyeleri” arasında görünüyordu.

  99.9 kabul

  Yiğit, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı davada fotoğraf çekilmesine tepki gösterip, reklam piyasasında olduğunu bu şekilde görüntüsünün alınmasını istemediğini belirterek, “Suçum onaylanırsa boydan görüntü vereceğim” demişti. Poliste, savcılıkta ve mahkemede daha önce verdiği ifa-
  delerin yüzde 99.9’unu kabul ettiğini belirten Yiğit, üniversite yıllarında Müslüman gençlikle bağlantısı olduğunu ancak 10 yıldan fazladır, o gruptan tanıdığı arkadaşlarıyla görüşmediğini iddia etmişti. El-Kaide’ye üye olmadığını iddia eden Yiğit şöyle konuşmuştu: “Ben topluma kazandırma yasasından yararlanacak konumda değilim. Örgüt üyesi değilim ki yasadan yararlanmak isteyeyim. Hukukun sürprizlerle dolu olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Eğer kötü bir sürprizle karşılaşacaksam o zaman hukukun kucağına, kanunun pençesine sarılarak yasadan yararlanmak isteyeceğim.”

  Muhalif saflarda

  Suriye’de muhaliflerin saflarında, orduya karşı savaşan El Kaide terör örgütü üyelerinden, İnsan Hukukunu Koruma Derneği (İHADER) kurucusu Avukat Osman Karahan 7 Ağustos’ta, 2003 saldırılarını gerçekleştirenlerden Azed Ekinci’nin ağabeyi Metin Ekinci de önceki gün Suriye’de öldürülmüştü.   

  Kahvaltı etmişlerdi

  EL Kaide’nin öldürülen lideri Usame Bin Ladin’le yaptığı kahvaltıyla ismi gündeme gelen Yiğit, terör örgütünün Türkiye’deki üst düzey yöneticileri arasındaydı. 2003’teki saldırılardan sonra bir ekmek fırınında saklanırken yakalanan Yiğit, El Kaide terör örgütü saflarına üniversite yıllarında katıldığını anlatmıştı. Yiğit, birlikte kahvaltı yaptıkları örgüt lideri Usame Bin Ladin’in o dönem doğmak üzere olan kızlarına H. ismini verdiğini söylemişti. Polisin daha sonra yaptığı araştırmalarda, Yiğit ailesinin Afganistan’da kaldığı süre içindeki tüm masraflarının Ladin tarafından karşılandığı belirlenmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı