Dünya Haberleri

  Suriye’de laikliğe kadın tehdidi

  Hürriyet Haber
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beşar Esad’ın Suriye Devlet Başkanı olmasının ardından giderek güçlenen radikal dinci akımlar, bu ülkede de kadınları kullanıyor. Suriye’de dinci erkekler yakın takibe alınırken, daha özgür bırakılan kadınlar ise giderek güçlenerek, ülkenin laik yapısını zorluyor.

  AMERİKAN New York Times gazetesinde çıkan "Suriye’de kadınların İslami uyanışı ülkenin laik yapısını test ediyor" başlıklı haberde, ülkede İslami hareketin, özellikle kadınlar aracılığıyla giderek güçlendiği vurgulanıyor.

  Gazete, laik bir ülke olan ve Alevi azınlık tarafından yönetilen Suriye’de İslami kimliğin hakim olması halinde, yapının toptan değişeceğine dikkat çekiyor. Gazetenin haberine göre, Güney Lübnan’ın hakimi olan ve Suriye meclisinde de üyeleri bulunan Şii Hizbullah örgütü, İslami hareketin başını çekiyor ama asıl rol, kadınlara yüklenmiş durumda.

  Gizli kadın tarikatı başrolde:

  Yol kavşağında olduğu belirtilen Suriye’de gizli Kubeysiye tarikatının adı öne çıkıyor. Diğer İslam ülkelerinin aksine, kadın şeyhleri (Şeyhika) barındıran tek ülke Suriye. Tarikat, karizmatik şeyhika Münire el Kubeysi tarafından kuruldu. Şam’da yaşayan El Kubeysi’nin, 50’li yaşlarda varlıklı bir kadın olduğu belirtiliyor.

  Kız çocukları hedef:

  Radikal dinci erkeklerin sıkı takip altında olması nedeniyle, tarikatın kadın üyeleri, özellikle kız çocuklarının devam ettiği ve dini eğitimin verildiği medreselerde etkili oluyorlar. Sadece başkent Şam’daki medreselerde 75 bin kız çocuğunun Kuran eğitimi aldığı ifade ediliyor. Ülke çapında ise kızların devam ettiği 700 medresenin bulunduğuna ve sayıca erkek çocukları geride bıraktığına dikkat çekiliyor.

  Tarikat üyeleri, birbirlerini türbanı takma biçiminden tanıyorlar. Özellikle Kubeysiye tarikatına davet edilmek müthiş bir prestij olarak algılanıyor. Tarikatın yeni üyeleri, beyaz türban ve haki renkli pardesü, bir sonraki basamaktakiler; lacivert türban ve pardesü giyiyor. En makbulü ise üst basamaktakilerin giydiği kara çarşaf.

  Müslüman kimliğini öne çıkarıyorlar

  Milis gücüyle ülkenin en etkili örgütü olan Hizbullah’ın üyesi milletvekili ve imam Muhammed Habaş’ın gazeteye verdiği demeç, ülkenin içinde olduğu değişimi vurgulaması açısından önemli. Habaş, şunları söylüyor:

  "Eskiden bize, ’Geleceğinizi bulabilmek için, İslam’ı geride bırakmak zorundasınız’ derlerdi. Oysa bugün, herhangi bir Suriyeliye tarihi hakkında bir soru yöneltirseniz, ’Benim tarihim İslam tarihidir’ yanıtını alırsınız. Genç neslin tümü Kuran okuyor."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı