Dünya Haberleri

  Suriye’de iki kritik gelişme

  Hürriyet Haber
  29.07.2015 - 01:21 | Son Güncelleme:

  ABD ile Türkiye arasında IŞİD’e karşı varılan İncirlik mutabakatı ve PKK’ya yönelik hava operasyonlarının yankıları sürerken, Suriye’de iki önemli cephede kritik gelişmeler yaşanıyor.

  Esad rejimi güçleri ve Suriyeli Kürtlerin YPG’si ülkenin kuzeyindeki Haseke’de IŞİD’i bu kentte tuttuğu son semtten çıkardı. Ülkenin kuzeybatısında muhalif Fetih Ordusu ise Esad rejiminin kalelerinden Lazkiye’ye doğrudan saldırı amacıyla geniş kapsamlı harekât başlattı.

  TÜRKİYE ile ABD arasında terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı İncirlik mutabakatına varılması ve PKK’ya yönelik hava operasyonlarının başladığı bir ortamda Suriye’deki savaşta iki önemli gelişme meydana geldi. Ülkenin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde Esad rejimi güçleri ile Suriyeli Kürtlerin partisi PYD’nin silahlı kanadı YPG üyeleri şehri tehdit eden IŞİD militanlarını püskürttü. Kent 25 Haziran’dan bu yana IŞİD güçlerinin saldırısı altındaydı. Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, “IŞİD, Haseke kentinde elinde tuttuğu son semt olan Zuhur’dan çıkarıldı” dedi. Suriye resmi haber ajansı SANA da Suriye ordusunun Zuhur’daki IŞİD güçlerine ağır darbe vurduğunu bildirdi.

  Gözlemevi, IŞİD’in son bir ayda şehre en az 21 bomba yüklü araçla saldırı düzenlediğini belirtti. Abdülrahman, çatışmalarda 287 IŞİD militanı ile 120 rejim askeri ve onlarca YPG üyesinin öldüğünü söyledi. IŞİD militanları harekâtlarının ilk aşamasında kentin güneyindeki pek çok semti ele geçirmişti. Haseke vilayetinin merkezi olan kent YPG ile Esad rejimi tarafından birlikte kontrol ediliyor. Zaman zaman aralarında gerilim çıksa da bu iki güç IŞİD’e karşı ortak hareket ediyor.

  Fetih Ordusu’nun hedefi Lazkiye

  Suriye’nin kuzeybatısında da aralarında terör örgütü el Kaide ile bağlantılı el Nusra Cephesi’nin de bulunduğu Fetih Ordusu dün Esad rejiminin kalelerinden Lazkiye kentini ele geçirmeyi hedefleyen büyük bir saldırı başlattı.

  İngiliz Reuters ajansının haberine göre bir Suriyeli askeri kaynak, muhaliflerin saldırısını geniş kapsamlı olarak niteledi. Buna göre Fetih Ordusu, Sahl al Ghab ovasına yerleşmeye çalışıyor. Bu alan Esad rejimini destekleyen sahil kesimindeki Alevi yerleşimlerinin savunmasında kritik rol oynuyor. Kıyı boyunca uzanan dağ silsilesi Sahl al Ghab’ın batısındaki kilit Lazkiye kenti gibi yerleşimler için tampon bölge vazifesi görüyor.

  Türkmen güçler tek çatı altında birleşti

  Suriye’nin kuzeybatısındaki Lazkiye kırsalında yer alan Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Türkmen birlikleri rejime karşı mücadelede birleşti. Komutanlığa Ahmet Arnavut getirildi. Suriye Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Şirin, “Geçmişte birçok kez ‘Birleştik’ dedik ancak başaramadık. Ancak son gelişmelerde daha farklı bir heyecan ve dirilik var” ifadesini kullandı. Türkmen Dağı’nda “İkinci Sahil Tümeni” ve “Abdülhamit Han Tugayı” olmak üzere iki ana birlik bulunuyor. Üçüncü grup ise düzenli bir birlik olmayan, anlık gelişen saldırılarda çatışan Türkmenlerden oluşuyor.

  Bilgi notu

  ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Haseke çevresinde IŞİD mevzilerini hava operasyonları ile bombalamıştı. Washington, bu harekâtlarda Esad rejimi ile herhangi bir koordinasyon içinde bulunulmadığını vurgulamıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı