Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye’de firari askerler orduyla çatışıyor: 30 ölü

  Hürriyet Haber
  01.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.10.2011 - 02:11

  SURİYE’de altı aydır olduğu gibi dün de Cuma namazından sonra binlerce Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı gösteriler yaptı.

  Başta Hama ve Humus olmak üzere pek çok şehirde aralarında çok sayıda kadının bulunduğu gösterilerde “Özgür Suriye”, “Esad seni eninde sonunda gideceksin” sloganları atıldı. Suriyeli insan hakları örgütlerine göre Suriye güvenlik güçlerinin gösterileri bastırmak için açtığı ateşte en az 30 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerden 11’inin ordudan firar edip Hama’da muhaliflerin cephesinde Esad güçlerine karşı mücadeye geçenler olduğu açıklandı.

  Müslüman Kardeşler önerisi yalanlandı

  Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, dün AFP ajansının Türkiye’nin, yönetimde Müslüman Kardeşler Örgütüne pay verilmesi karşılığında Esad rejimini destekleme sözü verdiği iddiasını yalanladı. Ünal, “İddialar hayretle karşılanmıştır. Bu iddiaların gerçekle bir ilgisi yoktur. Türkiye, bu tür kara propaganda faaliyetlerine rağmen, daha fazla demokrasi, insan hakları ve özgürlük talep eden Suriye halkının yanında durmayı sürdürecektir” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı