Suriye’de çimento için kalp krizi riski gördük stent taktık

Çilem KAYA / ŞAM-ANKARA
03.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bir günlük Suriye ziyaretini, “120 milyon dolarlık ihracat kalemimiz olan çimento sektörü için kalp krizi riski vardı. Biz bu tıkalı damarı açmak için stent takıp döndük” sözleriyle değerlendirdi.

Çağlayan, Suriye’den dönerken uçakta gazetecilere ziyaretini şöyle değerlendirdi:
Çimento krizi
Suriye, dökme çimento ve plastik poşetli çimento ihracatını yasakladı. Biz dökme çimento yapan Türk firmalarının mağdur olmaması için 1 Mayıs’a kadar süre almıştık. Bu ziyarette sorun aşıldı. Daha önce anlaşma yapan firmalara kolaylık sağlanacak. Plastik torbada ki çimento ihracatı için ise bir ay daha müsaade istedik. Bu süreden sonra firmalar kraft kağıtlarla bu çimentoları taşıyacaklar. Bizim ülkemizde de bu böyle. Şirketlerimiz mağdur olmayacak. Suriye ile çimento ihracatımız 2009 yılında 164.5 milyon dolardı. İhracatımızın en önemli kalemlerinden biri. Ayrıca, çimentolar TIR’larda 28 gün test için bekletiliyordu. Bunun da düzeltilmesini sağladık. Çimentolar artık alıcının depolarında test süresini bekleyecek.
Stentle çözdük
Çimento tıkanmış olan damar vardı, stenti taktık ve geçti. Dış ticaret hedefimiz 2 milyar dolar.
12 yıla kadar
5 milyar dolara çıkarmamak için hiçbir sebep yok. Suriye’de yatırımlar artacak. Şirketlerimiz Suriye’ye bir çok turizm tesisi, otel ve alış veriş merkezi yapmak istiyor.
Ortak banka
Önümüzdeki günlerde bir araya gelerek Ziraat Bankası ile Suriye Bankası’nın ortak banka kurması ya da Ziraat Bankası’nın veya diğer bankaların şube açması konusunda çalışacağız.
Havaalanları
Suriye’de Türk firmalara işler verilecek. En prestijli yatırımlar bizim firmalarımız tarafından yapılacak. Halep, Şam ve Lazkiye havaalanlarını Yap-İşlet-Devret modeliyle Türk firmalara vermek istiyorlar. Beşar Esad’ın Türkiye ziyaretinde bunlar görüşülecek.


 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı