Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suriye Başbakanı Irak'ta

  A.A.
  15 Ocak 2011 - 17:56Son Güncelleme : 15 Ocak 2011 - 17:56

  Suriye Başbakanı Naci Itri, iki günlük resmi ziyarette bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi.

  Irak hükümetinin sözcüsü Ali El Debbağ, Itri'nin bu sabah Bağdat'a geldiğini, ziyareti sırasında Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve diğer üst düzey yetkililerle temaslarda bulunmasının beklendiğini söyledi.

  Suriye'nin resmi haber ajansı da Itri'nin Irak'taki temasları sırasında iki ülke arasındaki işbirliğini ele alacağı ve El Maliki'nin yeni hükümeti kurmasını tebrik edeceği belirtildi.

  İki ülke arasındaki ilişkiler son 30 yıldır zorlu bir süreçte. Suriye ile Irak arasında diplomatik ilişkiler, her iki ülkenin, Baas Partisi'nin rakip kanatları tarafından yönetilmeleri nedeniyle 1980 yılında kesilmişti.

  Suriye, İran ile Irak arasında 1988 yılına kadar süren savaşta da İran'ı desteklemişti.

  Irak, 2006 yılında Suriye ile resmi ilişkileri onarma kararı almış, Suriye Başbakanı El Otari de 2009 yılı Nisan ayında Irak'ı ziyaret etmişti.

  Öte yandan, her iki ülke, 2009 yılı Ağustos ayında Irak'ta 100'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırılarından sonra büyükelçilerini geri çekmişti. Irak, saldırılardan Suriye'de yaşayan iki direnişçiyi sorumlu tutmuş, Suriye bu iddiayı yalanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı