Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suriye: ABD'li gazeteci Foley geçen sene öldürüldü

  huriyet.com.tr
  26 Ağustos 2014 - 12:55Son Güncelleme : 26 Ağustos 2014 - 14:52

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kafası kesilerek infaz edilen ABD’li gazeteci James Foley’nin öldürüldüğü görüntülerin geçen yıl çekildiği iddia edildi.

  İngiliz basınında çıkan haberlere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın sözcüsü Buteyna Şaban, Foley'nin ilk olarak ABD destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından alıkonulduktan sonra IŞİD'e satıldığını ve geçen yıl da IŞİD militanlarınca infaz edildiğini öne sürdü.

  Şaban, "IŞİD, Suriye'de ilk günden bu yana yaşananların bir uzantısı... James Foley geçen sene öldürüldü, şimdi değil. IŞİD sadece görüntüleri yeni yayınlıyor. Bu konuda kesin bilgi sahibiyiz. Birleşmiş Milletler de bunu biliyor" dedi.

  Ancak Suriye rejiminin iddiaları, Foley'nin ailesi ve ABD'li gazetecinin çalıştığı haber portalı GlobalPost'un kurucularından Phil Balboni tarafından yalanlandı.

  "Bu tamamen yanlış bir iddia. Elimizdeki birçok dikkate değer, değiştirilemeyecek kanıtla çelişiyor" ifadesini kullanan Balboni, Foley ile geçen aya kadar esir tutulan görgü tanıklarının ifadeleri olduğunu hatırlattı.

  Times gazetesinde dün yayımlanan bir haberde de uzman görüşlerine başvurulmuş ve Foley'nin İŞİD militanı tarafından kafası kesilerek öldürülmesine ilişkin 4 dakika 40 saniyelik görüntünün bir kısmının kurmaca olabileceği belirtilmişti.

  Suriye: ABDli gazeteci Foley geçen sene öldürüldü İNFAZ GÖRÜNTÜLERİNDEKİ İLGİNÇ DETAY

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı