BARTIN HABERLERİ

Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti Başbakan Yardımcısı Hızırbek Gayretullah: "Türkiye Yanımızda Olsun"

IHA
03.09.2015 - 18:04Son Güncelleme :

SÜRGÜNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN HÜKÜMETİ BAŞBAKAN YARDIMCISI HIZIRBEK GAYRETULLAH TÜRKİYE'DEN DAVALARINA DESTEK BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ

IHA

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslar arası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Genel Başkanı ve Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti Başbakan Yardımcısı Hızırbek Gayretullah’ı İstanbul’da ziyaret etti.
Güngör Yavuzaslan ve Hızırbek Gayretullah Doğu Türkistan davası ve güncel gelişmelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Gayretullah, Türk Dünyasına yönelik çalışmalarıyla tanınan Yavuzaslan’a özel açıklamalarda bulundu.
Gayretullah “Doğu Türkistan Türk dünyasının parçasıdır. Özellikle Amerika’ya yapılan 11 Eylül saldırılarının ardından dünyanın dizaynının değişmesi ve ortaya çıkan Büyük Ortadoğu projesinin de bir parçası Doğu Türkistan’dır. Amerika Birleşik Devletleri bilindiği üzere Afganistan’ı işgal etti, Tacikistan’da da üsleri var. Dolayısıyla Doğu Türkistan ile komşu oldular. Malumunuz biz öteden beri sürgünde bir hükümet kurmak istiyorduk. O zamanlar İsa Yusuf Alptekin bey bu hükümeti kuracağını söylemiş fakat Türk yetkililer dikkate almamıştı. Rusya ise böyle bir hükümeti kurulduğunu ilan etmişti. Daha sonra İsa Yusuf Alptekin ilan vererek böyle bir hükümeti kurulmadığını ve bunun Rusların uydurma bir haberi olduğunu açıklamak zorunda kalmıştı. Doğu Türkistan dünyanın en zengin yerlerinden biri. Bugün Çin’de kullanılan madenlerin yüzde 80’i Doğu Türkistan’da. 500 noktada petrol kuyuları var. 45 milyar metreküp doğalgaz potansiyeli var. Buna ilaveten tarım, hayvancılık gibi yer üstü zenginlikleri de var. Özellikle İngilizler olmak üzere Avrupa’nın da bizim bölgemizde çıkarları var. Şu an Doğu Türkistan ile ilgili iki başlı bir yönetim var” dedi.
ÇİN TOPRAKLARIMIZI TERK ETSİN
Çin’in Doğu Türkistan’ı terk etmesini isteyen Gayretullah “Birincisi sürgün hükümeti ve bir de Uygur Kurultayı var. Bu durum karşısında Amerikalılar, ‘Terörizm diyerek Doğu Türkistan halkına eziyet yapılamaz’ demişlerdi. Biz de sürgün hükümetini kurduk. Artık bu sahanın alanı Doğu Türkistan Cumhuriyet oldu. Bu iki başlılıkta Uygur Kurultayı’nın faaliyetlerine karşı değiliz. Onlar insan hakları ile ilgili mücadelelerini versinler. Yalnız bizim amacımız Çinliler Doğu Türkistan’ı terk etsin, özgürlüğümüz verilsindir” ifadesini kullandı.
Gayretullah, ayrıca Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit’in başkanlığı dönemlerinde Türkiye’nin Doğu Türkistan’ın yanında olduğunu belirterek, sonraki iktidarlarda yalnız bırakıldıklarını da söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti Başbakan Yardımcısı Hızırbek Gayretullah: "Türkiye Yanımızda Olsun" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 18 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti Başbakan Yardımcısı Hızırbek Gayretullah: "Türkiye Yanımızda Olsun" haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   07:02
  • Öğle
   12:47
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı