« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süreyya'nın taktik hatası

Milli atletimizin, son duruşmasında, Almanlar'ın 100 ve 200 metredeki dünya şampiyonu sporcusunun IAAF'ı mahkemeye verip tazminat kazandığı davayı örnek gösterdi. Oysa, iki olay arasında benzerlik yok.

Özgür ŞAHİNER
SON GÜNCELLEME
Yanlış örnek gösterdi

Uluslararası anti-doping kurallarına uymadığı gerekçesi ile GSGM Ceza Kurulu'ndan "yarışmalardan 2 yıl men cezası" alan Süreyya Ayhan, büyük taktik hatası yaptı. Avrupa Şampiyonu milli sporcu, 4.ve son duruşmasında Almanlar'ın 100 ve 200 metredeki dünya şampiyonu Katrin Krabbe'nin IAAF'ı mahkemeye verip tazminat kazandığı davayı örnek gösterdi.

Mahkemeye vermişti

Sporcumuzun hukuk taktiği de işe aramadı. Çünkü, iki olay arasında mantık birlikteliği yoktu. O dönemde doping yaptığı kesin olan Krabbe, ceza aldıktan sonra IAFF'ı Almanya'da mahkemeye vermişti. Gerekçe olarak da "cezanın, sporcu psikolojisini bozduğunu, sosyal yaşantısında önemli yaralar açtığını" belirtmişti.

Arada benzerlik yok

Oysa Ayhan, herhangi bir ceza almamış olmasına karşın bu yola başvurdu. Ceza kurulu üyeleri, örnek gösterilen davayla Süreyya Ayhan'ın olayı arasında anlatılmaya çalışıldığı gibi bir benzerlik olmadığı kanaatine varıp, ceza indirimine ilişkin tüm çabalarına karşın yönetmelik maddeleri gereği Ayhan'a 2 yıl ceza verdiler.

1 yıla inmesi imkansız

Süreyya Ayhan'ın, cezasının 1 yıla indirilme ihtimalinin olmadığı açıklandı. Uluslararası Atletizm Federasyonu Teknik Komite Üyesi Münir Yaraş, Ayhan'ın anti-doping kampanyalarına öncülük etmesi, IAAF yönetim kurulunun da bu iyi niyeti göz önünde bulundurması durumunda, 6 aylık indirimin sözkonusu olabileceğini söyledi.

Atalay: Ayhan'a özel izin yok

GENÇLİK ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Atalay, 2 yıl süeyle yarışmalardan men cezası alan milli atlet Süreyya Ayhan'a "Nurcan Taylan izni" veremeyeceğini açıkladı. Atalay, Süreyya'nın çok iyi bir sporcu olduğunu, Türk ulusunun kendisinden çok şeyler beklediğini ancak verilen cezaya uluslararası bir kurum müdahil olduğu için "özel izinle yarışmasının" mümkün olmadığını ifade etti, Yapacak hiçbir şey yok’ dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler