« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süreyya’nın cezası indirildi

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Ceza Kurulu, milli atlet Süreyya Ayhan’a daha önce GSGM Ceza Kurulu tarafından verilen 2 yıllık cezayı, bir yıla indirdi.

Özgür ŞAHİNER
SON GÜNCELLEME
Ayhan, 2004 Atina Olimpiyatları öncesinde Edirne’deki kamp sırasında bağımsız numune alıcıları ile doping numunesi verme konusunda sorunlar yaşamış, Uluslararası Atletizm Federasyonu da (IAAF) konuyu ulusal federasyona bırakmıştı.

Merkez Ceza Kurulu, Süreyya Ayhan’ın cezasını; IAAF Anti Doping Kuralları’nın 32.2 (c) ve 40/1.c ve 40/3 maddelerini göz önünde bulundurarak cezayı bir yıla indirdiğini açıkladı. 32.2 (c) maddesi, doping kontrolünü reddetme ya da başarılı test vermemeyi içerirken, 40. madde hangi suça ne kadar ceza verileceğini gösteriyor. 40/1.c maddesinde; 18 aylık dönem içinde 3 kez yarışma dışı kontrole girmediğinde 1 yıl cezalandırılır, 40/3 maddesinde ise sporcu kendisinin veya bir başkasının bir hatası olmaksızın bir ihlalde bulunmuşsa cezası yarıya indirilir deniyor. Daha önce 2 yıl ceza veren GSGM Ceza Kurulu ise IAAF Anti Doping Merkezi’nin ithamı, tanıkların beyanları, Dr. Audrey Giles’in raporları doğrultusunda; IAAF Anti Doping Kuralları madde 32.2 (c) doping kontrolünü reddetme ya da başarılı test vermeme, madde 32.2 (e) doping sürecini bozmak veya değiştirmek, madde 32.2 (b) yasak metot kullanma ya da kullanmaya teşebbüs etme suçlarını işlediğinden Ayhan’ı 2 yıl ile cezalandırmıştı. Milli atletin cezasının başlangıcı 1 Ekim 2004 olarak kabul edildi.

Tehlikeli inatlaşma

Süreyya Ayhan'ın cezasının indirilmesini IAAF'ın kabul etmeyeceğini belirten Yaraş, "Ceza indirimi maddesi var ama bu Ayhan’ın durumu ile bağdaşmaz" dedi.

ULUSLARARASI Atletizm Federasyonu Teknik Komite Üyesi Münir Yaraş, cezanın bir yıla indirilmesini "tehlikeli inatlaşma" olarak yorumladı.

Yaraş, Türkiye Atletizm Federasyonu'nun 2 yıl olarak çıkan ilk cezayı IAAF'a bildirdiğini ancak diğer ceza kurulunda konunun yeniden görüşüldüğünü belirttiğini ifade ederek şunları söyledi: "IAAF'ın 2 ceza kurulunu kabul etmesi mümkün değil. Böyle bir hiyerarşi, dünyanın hiçbir ülkesinde yok.

Bu karar, tam bir karmaşa yarattı. IAFF'ta bu ceza nedeniyle CAS'a gidecektir. IAAF Anti Doping Kuralları'nda ceza indirimi maddesi var. Ama bu Ayhan'ın durumu ile bağdaştırılamaz. Bu numunesinde doping maddesine rastlananlar için geçerli. Kullandığı ilacın prospektüsünde doping maddesi içerdiği belirtilmeyen, ama doping kontrolü sırasında doping yapmış muamelesi gören sporcu ile ilgili bir durum. Sporcunun bilmeden kullandığından hareketle böyle olaylarda ceza indirimi yapılıyor. Yani 40/3 maddesi buna işaret ediyor. Biz Türk temsilcisi olarak IAFF ile uzlaşmaya çalışıyorduk. Süreyya'nın 1 Ağustos 2004'ten bu yana yarışmadığını, tedbir tarihinin 1 Ekim bu güne alınmasını ve 2006’daki organizasyonlarda yarışmasını amaçlıyorduk. Ama şimdi IAAF'a karşı bir savaş açılmış gibi bir durum söz konusu."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz