« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süreyya mahkemeye gidiyor

Süreyya Ayhan CAS'ın verdiği pisterden ömür boyu men cezasını İsviçre Federal Mahkemesine taşımaya hazırlanıyor.

A.A
SON GÜNCELLEME

Milli atlet Süreyya Ayhan Kop, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) verdiği “pistlerden ömür boyu men” cezasını  İsviçre Federal Mahkemesi'ne taşımaya hazırlanıyor.

Kop ailesinin avukatı Osman Buldan, açıklamada,  Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin verdiği kararın kendilerine ulaştığını  kaydetti. Süreyya Ayhan Kop ile eşi ve antrenörü Yücel Kop'un davayı İsviçre  Federal Mahkemesi'ne “taşımak” istediklerini anlatan Buldan, şöyle konuştu: “CAS'ın kararı 1 Aralık 2009 tarihinde elimize ulaştı. Karar, bir çok  yönüyle savunmamızla bağdaşmıyor. Tarafgir bir karar verildiği konusu netleşti.  İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvuruda bulunmak için gerekli hazırlıkları  yapıyoruz. Bir aylık süremiz, 1 Ocak 2010 tarihinde sona erecek. Dava başvurumuz  için yeterli süremiz var.”

Milli atletin eşi ve antrenörü Yücel Kop da davaya hazırlandıklarını  kaydetti. Davada “ihlal” bulunduğunu dile getiren Kop, “Hakkımızı sonuna kadar  arayacağız. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları  Mahkemesi'ne kadar gideceğiz” diye konuştu.

Milli atlet Süreyya Ayhan Kop'a Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM)  Tahkim Kurulu tarafından verilen 4 yıllık müsabakalardan men cezası, sporcunun  indirim talebiyle başvurduğu Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından  ömür boyu mene çevrilmiş, eşi ve antrenörü Yücel Kop'a verilen 2 yıllık ceza ise  kaldırılmıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz