« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süreyya Ayhan'a sitem

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, "Biz 4,5 yıldır Süreyya Ayhan'ı koşturmak için, onlar koşmamak için uğraşıyor" dedi.

SAADET KEFAL - ESKİŞEHİR / DHA
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe Kulübü'nün 100. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkiye-Rusya Dostluk Maratonu'na katılan sporcu kafilesini Eskişehir'de karşılayan Mehmet Terzi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Federasyon olarak milli atlet Süreyya Ayhan'ı koşturmak için gerekli uğraşı verdiklerini, ancak bir sonuç alamadıklarını kaydederek, "Biz dört buçuk yıldır koşturmak için uğraştık, hiç bir yarışı koşmadılar. Şapkalarını önüne koyup, 'biz bu noktaya nasıl geldik' demeleri lazım. Süreyya Ayhan Kop'un Atletizm Federasyonu'ndaki spor eğitim uzmanlığı işine de son verildi. Atletizm Federasyonu olarak bizim sadece Süreyya Ayhan'ımız yok. Çok başarılı sporcularımız da var. Ama bu başarıların sadece Süreyya Ayhan konusuyla örtülmesini istemiyorum. Süreyya Ayhan konusunda gayet açığız. 4,5 yıldır yarış koşmuyor. Biz koşturmak için uğraştık, onlar koşmamak için uğraştılar. 2004 Olimpiyatları öncesi ABD'ye gittiler, çalıştılar, geldiler. Türkiye'de antrenmanlarını yaptılar. 2004 Olimpiyatları'na katılmadılar. Ondan sonra 2006 yılında tekrar ABD'ye gittiler. Oradan geldiler, burada ve diğer ülkelerde çalıştılar. 2006 Avrupa Şampiyonası'na hazırlanamadılar. 2007'de biz onlara 6 aylık bir ABD kampı verdik. O kamptan döndükten sonra Almanya'ya gittiler. 2007 Avrupa Şampiyonası'nda onları koşturmak istemiştik. Onu da 'koşmayacağız' dediler. Sonradan sakatlandıklarını bize küçük iki satırlık raporla bildirdiler. 2007'de Dünya Şampiyonasını da koşmadılar. Biz ABD'deki çalışmaların yararlı olmadığına bu tecrübelerden sonra kanaat getirdik. En son bize gönderdikleri dilekçede, bir yıl daha Amerika'da antrenman yapacaklarını belirttiler. Biz bu sistem içinde çalışma olmadığı için bu kez izin vermedik. Bizden de izinsiz gittikleri için 2007 ilişkisini kestik" dedi.

Atletizm Federasyonu olarak milli sporcu Süreyya Ayhan'ın koşması için hala uğraş verdiklerini ifade eden Mehmet Terzi şunları söyledi:
"Yeter ki koşsun bir derece elde etsin ki olimpiyat barajını aşsın ve biz onu götürebilelim. Yoksa olimpiyatlara götürme imkanımız yok. Onun kendisi artık yarışlara girip, barajı aşması lazım. Şu an Süreyya ile ilgili federasyon olarak bir programımız yok. Ancak yarış koştuktan, barajı aştıktan sonra olimpiyatta koşma ihtimali olabilir. Biz onun önünü kesmiş durumda değiliz. Bundan sonrası onların kendilerine ait. Federasyon olarak bizim bu duruma gelmesinde hiç bir olumsuz katkımız yoktur. Hep olumlu görüşlerimiz olmuştur. Ama onlar bizlerle diyalog kurmadan, kendi başlarına bazı şeyler yapmak istediler. Bizden kopuk çalıştılar. Bu da kendilerinin bileceği iştir. Biz onların önlerini hiç bir zaman kapatmadık. Biz görevimizi yaptık, müsterihiz. Federasyonla sorunu olamaz. Kendileri koşmuyorlar, biz koşturmak istiyoruz. Ne sorunu olsun ki? Koştuktan sonra barajı aşan sporcumuzu götürmek bizim tasarrufumuz. sporcuların barajı aşıp, olimpiyatlara katılabilmesi için 2008 Temmuz ayına kadar bir süreç var. Bu süreçte barajı aşan sporcularımız var. Şuan 13 sporcumuz barajı aştı. 6 sporcumuz da barajı aşmaya çok yakın. İlk kez olimpiyatlara 18-20 arasında bu kadar fazla bir sporcuyla gideceğimizi tahmin ediyorum. 1952-1956 ve 2004 olimpiyatlarına 13'er sporcuyla katıldık. Halter, güreş ve diğer branşlarda da bizim kadar sporcu barajı aşmadı. Şuan atletizm olarak öncü bir görev yüklendik. Bu görevi yerine getirmek için tüm çabalarımızı devam edeceğiz."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler