Süreyya, 100 trilyonluk kredi kartı kaçağı peşinde

Hürriyet Haber
10 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 10 Eylül 1998 - 00:01

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in, ‘‘Elimde 100 Süreyya olsa hiçbir sorun kalmaz’’ diyerek övdüğü Başmüfettiş Süreyya Turgut, akaryakıttan sonra şimdi de kredi kartındaki vergi kaçağının peşine düştü. İlk incelemelere göre, bu alışverişlerde 100 trilyon liralık kaçak çıktı.

MALİYE Bakanlığı, katrilyonlarca liranın döndüğü kredi kartlarıyla alış verişleri incelemeye aldı. Faturasız ve fişsiz yapılan kredi kartlı alışverişlerde, 50 ile 100 trilyon lira arasında bir vergi kaçağı olduğu tahmin ediliyor.

A.A.'nın haberine göre, Türkiye'de giderek yaygınlaşan ve son 3 ayda 1 katrilyon liraya ulaşan kredi kartı kullanımı, buna karşılık söz konusu alış verişlerde ‘‘fatura ve fiş kesmeme eğilimi’’, Maliye'yi harekete geçirdi. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran ve Maliye Bakanı Zekeriya Temizel'in ‘‘Elimde 100 Süreyya olsa, hiçbir sorun kalmaz’’ dediği Maliye Başmüfettişi Süreyya Turgut ile Maliye Müfettişi Eser Sevinç koordinatörlüğündeki bir ekip tarafından yürütülen denetimler için, ilk aşamada 16 merkez belirlendi.

ÖNCE TURİZM MERKEZLERİ

Maliye müfettişleri, kredi kartlarıyla alışverişleri tespit için Marmaris, Bodrum, Milas, Fethiye, Antalya, Alanya, Serik, Kemer, Manavgat, Kuşadası, Selçuk, Çeşme, Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Avanos'a gönderildi.

Bu yörelerde, dericiler, halıcılar, kuyumcular ve mücevherat satan yerler, oto kiralama kuruluşları, otel, pavyon, gazino ve gece kulüpleri, lokantalar ve seyahat acentaları inceleme birimleri olarak seçildi.

Maliye müfettişleri, belirlenen 11 hizmet alanına ait işyerlerinin Haziran ve Temmuz aylarında verdikleri KDV beyannamelerini topladı. Bu işyerlerinde yazarkasa dökümleri de alındı. Bunlar, Ankara'ya gönderildi ve burada oluşturulan ekibin değerlendirilmesine tabi tutuldu.

Söz konusu işlem çerçevesinde, kredi kartlarıyla alışveriş için işyerlerine POS makinası veren 16 bankadan da bu alışverişlere ilişkin bilgi dökümleri istendi. Haziran ve Temmuz dökümleri, disketlerle Bakanlığa ulaştırıldı.

Söz konusu bilgiler ile KDV beyannamelerinin karşılaştırılması sonucunda, belirlenen yörelerde kredi kartıyla satış yapıp da fatura ve fiş kesmeyen işyerleri de tek tek ortaya çıkarılmaya başlandı. Bu şekilde şimdiden trilyonluk vergi kaçaklarına ulaşılırken, incelemesi biten kuruluşlara ilişkin bilgilerin de, yörelerde bulunan müfettişlere gönderilmesi işlemine geçildi.

Maliye müfettişleri, bu denetim kapsamında belirlenen yörelerdeki işyerlerinin Ağustos ayı KDV beyannamelerini de bu ay içinde merkeze iletecek. Bunlar da aynı işleme tabi tutulacak. Ortaya çıkarılan vergi kaçakları ise ilgili vergi dairelerince tahsil edilecek.

Sıra üç büyük ile geliyor

MALİYE Bakanlığı'nın kredi kartlarına yönelik bu denetimi, seçilen yörelerde bundan sonra da aynen devam edecek. Ayrıca yıl sonuna kadar Ankra, İstanbul ve İzmir'de bu kapsam içine alınacak. 3 büyük ilde öncelikle eğlence sektörü ile lüks restoranlar kredi kartı incelemesine tabi tutulacak. Söz konusu işlem, ileride daha da yaygınlaştırılacak.

Maliye Bakanlığı'ndan bir üst düzey yetkili, söz konusu işlemin kredi kartlarıyla alışverişteki büyük vergi kaçağına son vereceğini belirtti. Aynı yetkili, çok tanınmış yerlerde bile kredi kartıyla alışverişte fatura, fiş kesilmediğinin görüldüğünü belirterek, şu açıklamada bulundu: ‘‘Nasıl olsa anlaşılmıyor diyerek, müşteriden KDV'yi alıyor. Kredi kartını işliyor. Ama fatura, fiş vermiyor ya da daha düşük tutarlı bir fiş kesiyor. Bu şekilde devletin trilyonlarca liralık KDV kaybı oluyor. Ayrıca, o yıla ilişkin gelir ve kurumlar vergisi beyannameleriyle de düşük gelir gösterilerek, vergi hanesindeki kayıp büyütülüyor. Buna engel olmak için ne gerekiyorsa yapılacak. Bize her bankadan aylık ortalama 1.5 milyon işlem geliyor. Bunlar hemen merkeze yükleniyor. KDV ile birlikte kart incelemesi yaptığımız mükelleflerin 1998 yılı gelirlerine ait gelir ve kurumlar vergisi beyannameleri de ileride kontrol edilecek.’’


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı