« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süren: 'Bu kongreyi etkiler'

Galatasaray eski başkanların Faruk Süren divan kurulu toplantısı sonrasında yaşanan skandalın Mart ayındaki kongreye etkili olacağını söyledi.

DHA
SON GÜNCELLEME

Adem Kabayel'in objektifinden G.Saray Divan Kurulu

Galatasaray Kulübü'nde, Cemal Nalga skandalı ile ilgili yapılan olağanüstü divan kurulu toplantısı sona erdi.

Kulüp Başkanı Adnan Polat, toplantıda 1 saate yakın konuşma yaptı. Konuşmasına yaşanan gelişmelerden dolayı üzgün olduğunu belirterek başlayan Polat, Cemal Nalga olayıyla ilgili büyük bir şok yaşadıklarını vurguladı.

Başkan Polat, iyi bir denetleme yapılmaması sonucunda bu hatanın gerçekleştiğini, ancak kulüp yapısı gereği de çok yoğun olduklarını, birçok proje ve kulüp sorunu ile ilgili yoğun çalışmalar içinde olmaları nedeniyle böyle bir hataya farkında olamadan engel olamadıklarını ifade etti.

Fakat Divan Kurulu üyeleri, Polat'ın bu açıklaması üzerine, kulüp işlerinin yoğunluğunun bu hatanın gözden kaçması için mazeret olmayacağı görüşünü belirttiler

Bu arada toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu, profesyonellerin büyük bir hata yaptığını söyledi. Hazırlık maçında gerçekleşen bu hatanın hangi amaçla yapıldığını anlayamadıklarını belirten üyelerin kendi aralarında, 'trajikomik' ve 'basiret bağlanması' şeklinde gibi yorumlar yaptıkları bildirildi.

ETİK TARTIŞMASI

Bu arada kulüp etiğinin hazırlanması konusunda başkan Adnan Polat ile eski yöneticilerden Oğuz İmregün arasında görüş ayrılığı belirdi. Başkan Adnan Polat, basketbolda yaşanan bu olay sonrasında Galatasaray etiğinin yeniden hazırlanması için İngiltere'de bir kuruluşla görüşmeler yaptıklarını söyledi. Polat'ın bu sözlerinin üzerine kulübün duayenlerinden İmregün'ün, "Galatasaray etiğini yabancılardan mı öğreneceğiz. Galatasaray etiği, kulübün okulunda, cemiyetinde ve de heryerde var. Gider bakar öğrenirsiniz" şeklinde açıklamasıyla başkan Polat'ı eleştirdi.

POLAT ALKIŞLANDI

Kulüp başkanı Adnan Polat'ın Divan Kurulu'ndaki açıklamaları üyelerin çoğunluğu tarafından olumlu karşılandı ve Polat'ın konuşması alkışlarla karşılandı.

Son olarak divan üyeleri basketbolda yaşanan bu skandalı, 'profesyonellerin büyük hatası' olarak değerlendirip, yönetimin, istifasına gerek olmadan Mart ayına kadar görevini sürdürmesi gerektiği fikri ağır bastı. Yönetimin bu dönemde görevi bırakmasının ya da bırakmaya zorlanmasının kulübe çok büyük zarar vereceği fikrinde görüş birliği sağlandı.

Galatasaray Lisesi'ndeki 156 üyenin katıldığı toplantı sonrası açıklama yapan eski başkanlardan Faruk Süren, "Yönetimi, görevine devam etmesi bakımından destekliyoruz. Kişisel olarak yapılan hadise hepimizi çok üzmüştür. Sayın Başkan Adnan Polat da bunu ifade etti. İçeride hadiseyi öğrendik. Bir hadise olmuştur. Ahmakça, salakça bir hadise yapılmıştır Almanya'da. Yaşanandan sonra da kraldan çok kralcı olmamak lazım. Kurumun üzerine düşen sorumlulukla, kişilerin yaptıklarını ayırmalı. Onlar zaten gereken cezayı almıştır. Kulüp, muhakkak federasyondan alınan cezaya itirazı tahkim kuruluna yapacaktır. Daha fazla yönetimi yıpratmaya gerek yoktur. Yönetimi destekliyoruz" dedi.

MUTLAKA ETKİLER

Öte yandan gelişmelerin, mart ayındaki kongreyi etkileyip etkilemeyeceği şeklindeki soruya Süren, "Mutlaka etkiler" yanıtını verdi.

Basketbol şube koordinatörlüğüne getirilen Tuğrul Demir de toplantıdaki konuşmaların, Galatasaray'ın yüksek menfaatleri için yapıldığını ifade ederek, "Bunlardan ders çıkarırız. Biz azimliyiz. Basketbol şubesini küme düşüren Basketbol Federasyonu ile mücadele verip, takımı kümede tutacağımıza inanıyoruz. Belli bir süreden sonra da o yenilmez armadayı yeniden oluşturup, herkesten bunun hesabını soracağız" diye konuştu.

Divan kurulu üyesi Hayrettin Kozak ise toplantının demokratik ve samimi bir ortamda geçtiğini belirterek, şunları söyledi: "Çok samimi bir toplantı oldu. Hiçbir şekilde rastgele laflar edilmedi. Galatasaray'ın meseleleri masaya yatırıldı, son olay da irdelendi. Herkes akıl yoluyla mutabık ki, bu yönetim görevini tamamlayacak, mali genel kurulunu yapacak, sonra seçime girecek ya da girmeyecek, bu onların vereceği karar. Divan kurulu, yönetimin mart ayına kadar fiili olarak devam etmesine karar verdi."

Yaşananların seçimleri etkileyip etkilemeyeceği sorusunu ise Kozak, "Şahsi görüşüm, Adnan Polat geçen sene aldığı olağanüstü oy hacmine biraz zor ulaşır, ama bu da gayet normal. Yıpranmış bir yönetimin oyunun düşmesi normal" diye yanıtladı.

Bu arada Başkan Adnan Polat toplantı sonrası açıklama yapmadı.


Bunları da Beğenebilirsiniz