« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süren: Alex, Hagi'yle kıyaslanmaz

Galatasaray Kulübü'nün eski başkanlarından Faruk Süren, sarı-kırmızılı takımın kadrosunun iyi, ancak performansının iyi olmadığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Faruk Süren, "maraton.com.tr"de yayınlanan röportajında, futbol takımının kadroya göre beklenmeyen neticeler aldığını belirterek, "Gerçi futbolda bu mümkün, ama bu kadroyla daha iyi sonuçlar alması gerek. Ben eksik olan tarafı futbolcularda buluyorum. Çok temposuz oynuyorlar, baskı yapmıyorlar. Modern futbolda hızlı hücuma çıkıp, hızlı geri gelmelisiniz. Teknik açıdan da zayıf yönetiliyor olabilirler. Rijkaard'ın uyum süreci de var. Aslında bu bir takım meselesidir. Herkesin uyum içerisinde olması lazım. İyi fertler var, ama Galatasaray şu anda tam olarak takım değil" şeklinde görüş bildirdi.

Frank Rijkaard'ın, zamanın en iyi genç teknik direktörlerinden biri olduğunu anlatan Süren, "Seçim bence çok iyi yapıldı. Ona destek olup, yalnız bırakmamalısınız. İdari yönden alınan başarısızlıkları teknik direktöre bağlamamak gerek" dedi.

"ELANO İÇİN BİRAZ BEKLEMEK GEREK"

Faruk Süren, bu sezon yapılan transferleri de değerlendirirken, Elano için beklemek gerektiğini ifade etti.

Keita'nın süratli ve çalım konusunda becerikli olduğunu, ancak bu oyuncuyu gol yollarında pek göremediklerini belirten Süren, şunları söyledi: "Elano'nun da iyi bir oyuncu olduğunu biliyoruz. Henüz performansını yansıtabilmiş değil. Bu oyuncu için beklemek gerek, ama fazla da beklemek olmaz. Mustafa Sarp geçen Sivasspor maçında oldukça çalışkandı. Fiziğini iyi kullanıyor. Mustafa Sarp neticeyi değiştirecek bir oyuncu değil ama gerekli bir oyuncu. Gökhan Zan bence geniş bir kadroda yer alabilir, ama Galatasaray'da zor."

"ADNAN POLAT'I BEĞENİYORUM"

Eski başkan Faruk Süren, mevcut başkan Adnan Polat'ı beğendiğini, ancak ekibine takviye yapmasının gerektiğini savundu.

Başkan Polat'ın devraldığı problemleri bildiğini kaydeden Süren, "Vaktini kulüp için harcıyor ve özveriyle çalışıyor, ama ekibi zayıf. Kendisi çok çalışıyor. Tabii olay sadece futbol değil, Galatasaray da sadece bir futbol kulübü değil. Galatasaray çok zengin bir kulüp ve onun maddi imkanlarından istifade etmelisiniz. Bunun içinde iyi bir ekibinizin olması gerekiyor. Bence ekibe biraz takviye yapılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

"ASLANTEPE PROJESİ BİR HATAYDI"

Süren, Aslantepe Projesi'nin bir hata olduğunu savunarak, "Artık bu bunu geri getiremezsiniz. Bu hatadan maksimum kazancı sağlamalısınız" ifadesini kullandı.

Planlardan anladığı kadarıyla modern bir stat olacağını ifade eden Faruk Süren, şunları kaydetti: "Aslantepe'ye gideceğiz diyerek mevcut elimizde bulunan Ali Sami Yen Stadı'na hiçbir şey yapılmadı. Muhakkak oraya gidince seyirci kapasitemiz de artacak. Her ne kadar rakiplerimiz aksini iddia etse de Türkiye'de en fazla seyirciye sahip takım Galatasaray. Tabii iyi oldu. Bence çok güzel olacak."

Faruk Süren, yeni stadın Ali Sami Yen Stadı'nın yerine yapılabileceğini, ancak bunun gerekli uzatma harcının yatırılmayarak istenmediğini iddia etti. Süren, Ünal Aysal'la anlaşma yapıldığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ünal Aysal finansmanı yapıyordu. Yapmış olduğu finansmanı geri aldı. Yani şimdi bunlar olmasaydı, biz orada 4 senedir yeni stadımızda top oynuyor olacaktık. Hiçkimse bana bunun aksini iddia edemez. Kolay kolay yutmam bunları. Aslantepe tamamen yapaydır. Bunu devlet yapıyor. Şimdi Galatasaray orada kiracı gibi olacak, ama yapılmıştır ve bitti. Hata bir daha geri gelmez. Önemli olan şimdi Aslantepe'yi güzel kullanmamız."

"ALEX, HAGİ'YLE KIYASLANAMAZ"

Alex ile Hagi'nin kıyaslanmasını kabul etmeyen eski başkan Faruk Süren, "İstatistikler ne olursa olsun ama Hagi bambaşka bir oyuncu. Tamam, Alex de çok iyi oyuncu ama Hagi ile kıyaslanamaz. Hagi'nin saha içerisinde duruşu bile bir başkaydı" dedi.

Faruk Süren, Elano'nun iyi bir oyuncu, ama bir Hagi olmadığını belirterek, "Çok iyi yetenekleri var, adrese paslar atıyor, ama Nonda onun zekasını anlamıyorsa Elano ne yapsın? O zaman Elano hata yapmış oluyor" şeklinde konuştu.

"ARDA'YI YALNIZ BIRAKMAMAK GEREKİYOR"

Arda'yı kaptan yaparak sorumluluk vermenin çok da kötü bir şey olmadığını ifade eden Süren, "Oyuncunun olgunlaşması ve kendini geliştirmesi açısından oldukça önemlidir. Arda'yı da yalnız bırakmamak gerekiyor. Tabii ki odak noktası olacak. Kötü eleştiriler de olacak, ama ona destek olmak lazım. Destek şart" diyerek sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz