"Taha Akyol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Taha Akyol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Taha Akyol

Süreç nereye?

SAYIN Aysel Tuğluk’un mektubu üzerine bir eleştiri ya da analiz yazacak değilim, Tuğluk’un mektubunda altını çizdiğim bazı hususlardan hareketle genel bir analiz yapmak istiyorum.

Tuğluk, Öcalan’ın “koşullar ne olursa olsun Kürt silahlı mücadelesini demokratik siyasal zemine oturtacağını” söylüyor. Genel beklenti de Öcalan’ın kendisiyle görüşecek olan BDP’lilere hem “Çekilme devam etsin”, hem “Hükümet adım atsın” anlamında açıklamalar yapmasıdır.
Öcalan’ın, hareketi bu noktaya getirdikten sonra beklentisi de başka türlü olamaz. Çünkü terörün devam etmesinden Öcalan’ın siyasi bir sonuç elde etmesi düşünülemez. Ama silahlar bırakılırsa Öcalan’ın siyasi beklentilerinin olabileceği açıktır. Dünya pratiği bunu gösteriyor.

DEMOKRASİYİ BENİMSEMEK

Silahlı bir örgüt, tabiaten totaliterdir. Hem Türkiye’nin hem Kürt hareketinin önündeki kritik sorun şudur: Kürt hareketi gerçekten “demokratik siyasal zemine oturma” konusunda ciddi ve kararlı ise, bu “totaliter” yapı teröre başvurmadan fakat aynen devam mı edecek, yoksa kendisi de demokratikleşecek mi?!
Başka bir deyişle, Ortadoğu’daki gelişmelerden yararlanarak “terör örgütü” görülmek yerine “siyasal güç” olarak kabul edilmeyi isteyen PKK, demokratik bir harekete dönüşecek mi?
İspanya’nın Katalunya bölgesi, bir devlet çatısı altında düşünülebilecek en geniş, hatta ‘federatif’ten de geniş özerkliğe sahiptir. Milliyetçilik ‘özerklik’te durmuyor, ayrılma referandumu yapmak istiyorlar, bunun için Madrid’le görüşmeler yapacaklar.
Ne totaliter bir örgütlenme, ne bir tek molotofkokteyli... Ayrılıkçı-milliyetçi bir hareket değil de, liberal veya sosyal demokrat bir hareket olsaydı, nasıl olursa, aynen öyle.

PKK DEMOKRATİKLEŞECEK Mİ?

PKK’da şekillenen Kürt hareketinde ise bırakın demokratikleşmeyi, ileride silah bırakma konusunda bile en ufak bir işaret yok. Eskiye göre yaygın terör eylemleri yapılmıyor, fakat “asayiş denetimleri”, şiddete başvurulan gösteriler, tehditler, son olarak şantiye baskınları, adam kaçırmalar gibi eylemlerle “yapı” aynen sürdürülüyor. Silahlı hareketin dili, kavramları, zihniyeti, yapıları aynen devam ediyor.
Silahlı unsurlar üzerinde emir ve kumanda yetkisine sahip KCK’nın demokratik bir yapılanmaya yönelmesi hakkında en ufak bir niyet emaresi görüyor musunuz?!
Sayın Aysel Tuğluk, “Savaş seçeneği önümüzdeki birkaç yılda işlem dışıdır” diyor. Gerçekten silahlı totaliter yapı aynen devam ettirildiğine göre “önümüzdeki birkaç yıldan” sonrası belirsizdir! Böyle bir yapıyla nasıl demokrasi yapılabileceğini izah edebilecek bir siyaset bilimci çıksa, çok sevineceğim doğrusu.

KÜRT POLİTİKACILAR

Bizde de dünyada da görülmüştür ki, etnik milliyetçi hareketleri silahla etkisizleştirmek mümkün olmuyor, hatta silahlı çatışma bu hareketleri ‘motive’ ediyor. Onun için çözüm demokraside aranıyor. Fakat demokrasinin çözüm üretebilmesi, tarafların demokratik metotlardan ayrılmamasına bağlıdır.
İşte bu noktada Kürt hareketinde siyaset yapanlara büyük sorumluluk düşüyor: Hareketin demokratikleşmesi için çalışmak, kavramlar, tezler geliştirmek, tartışmalar düzenlemek... Bunu pek görmüyoruz maalesef.
Sayın Aysel Tuğluk, hareket içinde demokratikleşmeyi savunmasını bekleyebileceğimiz bir isimdir.
Kürt hareketi demokratikleşirse ben Batılı anlamdaki demokrasi içinde, doğal akışla olabilecek çözüm neyse, zamanla kansız, acısız gerçekleşeceğini düşünüyorum ve temenni ediyorum. Çözüm sürecinin de amacı budur. Yoksa, hepimizin işi zordur.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI