"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Süreç başladı tansiyon yükseliyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Ankara için deyim yerindeyse söz kesti.

Basının karşısına çıkan ikili birlikteliği "gizemli sözlerle" açıkladı. Baykal "Adayımız Karayalçın" demek yerine, "Böyle bir açıklamanın beni hiç şaşırtmayacağını söyleyebilirim" yanıtı verirken, adaylık açıklamasının ne zaman ve nerede yapılacağına ilişkin soruyu, "Birden, ne zaman bu gerçekleşti diye, sonra siz düşünüp bakacaksınız. Süreç başlamıştır" diyerek cevapladı./images/100/0x0/55ea641bf018fbb8f87ce05b

Baykal’ın bu açıklamaları iş birliğinin hangi şartlar altında olacağının netleşmediğinin en önemli kanıtı olarak yorumlandı.

Peki şimdi ne olacak?

Karayalçın’ın CHP’den aday olacağı, yerel seçimlerin ardından SHP’nin, CHP’ye katılacağı konuşuluyor. Yerel seçimlerde başarısız olma ihtimali düşünüldüğünde ise her türlü felaket senaryosu yazılabilir. Baykal, Karayalçın ittifakında DSP’nin nerede yer alacağı da en çok merak edilen sorular arasında. Bu işbirliği Türkiye genelinde, "Her parti güçlü olduğu şehirde adayını çıkaracak, diğer partiler de aday etrafında birleşecek" şeklinde "aday odaklı" olacaksa DSP kuşkusuz destek verecektir.

Siyasi çevreler DSP’nin de bu ittifakın içinde yer alacağı görüşünü taşısa da 2007’deki başarısız sayılabilecek birlikteliğin ardından nasıl bir iş birliği yapılacağı DSP için koca bir soru işareti.

Özellikle Ankara’da bir seçim ittifakı için DSP Ankara teşkilatı oldukça karamsar. Önceki gün görüştüğümüz DSP İl Başkanı Durak Karabulut, "Mevcut konjonktürde, DSP her bölgede adayını çıkaracak" diyor ve ekliyor:

"Karayalçın’ın CHP’den muhtemel adaylığı Melih Gökçek’in işine gelir. Uzunca bir süredir Karayalçın’ın adaylığı üzerine siyaset yapan Gökçek böylece kendi partisi üzerinde de bir baskı oluşturuyor. ’Ancak benimle kazanabilirsiniz’ duygusu yaratmaya çalışıyor. Karayalçın’ın CHP’den adaylığı, Gökçek’in de adaylığını bir bakıma garantiliyor. Karayalçın CHP’den Ankara’yı yönetmeye talip olursa şansı düşük olacaktır. Kazanamayacağı ihtimali üzerinde durmamın en önemli nedeni geçmişe bakılırsa rahatlıkla anlaşılır."

Karabulut’un sözlerinden Karayalçın’ın adaylığına değil de Karayalçın’ın CHP’den adaylığına sıcak bakmadığı anlaşılıyor. "Baykal, Karayalçın görüşmesi Gökçek’in adaylığını garantiledi" tezi de yabana atılmamalı.

Diğer taraftan Başkent kulislerinde AKP’nin, belediyeciliği iyi bilen Karayalçın’ın son dönemin modası "belgeli muhalefetle" Gökçek’i yıpratacağı endişesi yaşadığı ve Gökçek’in adaylığını yeniden gözden geçireceği iddiası dolaşıyor.

Geçtiğimiz hafta solda yanıtsız soruları yazmıştık. Son gelişmeler Ankara için AKP’de yanıtsız soruları beraberinde getirdi.

AKP Gökçek’i aday gösterecekse Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’u ne yapacak? Altınok aday gösterilmediği takdirde Keçiören’i tekrar kabul edecek mi? Yoksa... MHP’nin Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Mansur Yavaş yıllardır milliyetçi kesimden oy alan muhtemel Gökçek adaylığı için bir tehdit oluşturacak mı?
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI