ANKARA HABERLERİ

Sürdürülebirlik yerelde başlar

Hürriyet Haber
21 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Kasım 2009 - 19:45

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, kültürün Anadolu’da gelişmesi için yerel yönetimlere düşen görevleri açıklıyor.

Hürriyet Haber

Soru: Kültürün Anadolu’da turizmin gelişmesi için taşıdığı önemle ilgili olarak amatörlere ve yerel yönetimlere düşen katkılar konusunda yardımcı olmanızı talep etmek istiyorum. Çok önemli katkıları olacağına inandığım ilginiz için şimdiden teşekkürler.Tuğçe TOPÇUOĞULLARI
Yanıt: Sayın okurumuz bu sorusu ile bize hareket noktamızı oluşturan süreklilik ve sürdürülebilirlik kavramlarını açıklamak ve bunu çalışmalarına aktarmak isteyen kesimlere de iletmek imkânını tanımış oldu.
 Çok genel anlatımı  ile süreklilik, değer ve kavramların kuşaklara kesintisiz, ana yapısı bozulmadan aktarılmasıdır. Bunların günün koşulları ile zenginleştirilerek sürdürülebilir değerler halinde geliştirilmesi ise kuşakların birbirlerine karşı müşterek ödevi ve sorumluluğudur. Sürdürülebilirlik yerelde başlayan bir benimsemedir. Yörenin özünden gelen değerlerin teşvik edilmesi, desteklenmesi ile mümkün olabilecek çalışmaların bütünüdür.  Sürdürülebilir turizmin de beklenen hedefine ulaşabilmesi, kültürel dokunun zenginliğini ortaya koyan alt bileşenlerin (edebiyat, müzik, tiyatro, seminer ve atölye çalışmaları gibi) de sürdürülebilir olması ile mümkün olabilecektir.
Sanatı sürdürülebilir kılma amaçlı projelerin öncelikli hedefi bu amaçla bir araya gelmek isteyenlerin çoğalmasını sağlamak olmalıdır.  Kültürel devamlılığın bir yönünün de bu etkinliklere katılma bilinci ve bunun eğitimin bir parçası olduğunun unutulmaması gerekir. ATİD olarak yaptığımız ve hazırladığımız projelerde de ürünlerin özgün olmalarına ve süreklilik anlamında ilgi yaratabilmesine özen göstermekteyiz.  Anadolu bu benzeri tarihi ve lirik pek çok esere, somut olmayan kültürel değerlere sahiptir. Bunların sürekliliği sergilenebilir eserler haline getirilmesini sağlamak ve izleyiciye yeni veya iyileştirilmiş olarak yerinde üretip yerinde sunmakla sağlanabilecektir.
Kişilerde zamanlarının ve gelirlerinin bir kısmını kültüre ayırma bilincinin oluşması, yerleşim planları yapılırken yeterli merkezlerin oluşturulması  ve kültürü destekleyen kurum ve kuruluşlara sağlanan imkânların daha çok kullanılması gibi önlemlere ihtiyaç bulunmaktadır.
İstanbul ve Anadolu’da kültürel mirasın korunması konusunda örnek çalışmalar yapan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TTOK) gibi kurumlarımız yanında, ekonomik kalkınmanın kültürel gelişme ile birlikte olması gerektiğini savunan bazı birlik ve kuruluşlar da sanat ve kültürde sürekliliğin desteklenmesi için önemli destekler vermektedir.  Bu bağlamda Anadolu’da yaygın olan festivaller, özel günler gibi olguların yeniden gözden geçirilmesi, gerçekten yerel ve özgün değerlerin ortaya konduğu (Beypazarı, Safranbolu gibi) yerel yönetimlerin ve kuruluşların destek verdiği etkinlikler halinde kavramsal bir anlayışla düzenlenmesi gerekmektedir.
TÜROFED olarak 2023 stratejisi kapsamında yer alan ilkeler yanında kültür yatırımları ve işletilmeleri için yapılmış olan düzenlemelerin teşebbüslerin kendiliğinden harekete geçmeleri için yeterli olduğunu düşünüyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sürdürülebirlik yerelde başlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı