DİYARBAKIR HABERLERİ

Sur'daki terör operasyonu

AA / Kaan Bozdoğan
24.02.2016 - 20:42Son Güncelleme :

- Diyarbakır Valiliği: -"Operasyon bölgesinde var olduğu iddia edilen sivillerin operasyon bölgesinden çıkması ve bölücü terör örgütü mensuplarının teslim olmasına yönelik anonslara güvenlik birimlerimizce belirli aralıklar ile devam edilmektedir"

Surdaki terör operasyonu
AA / Kaan Bozdoğan

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valiliğinden Sur ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonun gerçekleştiği bölgedeki sivillerin çıkması ve bölücü terör örgütü mensuplarının teslim olmasına yönelik anonslara güvenlik güçlerince belirli aralıklarla devam edileceği, çağrılara cevap verilmesi durumunda tespit edilen sivillerin güvenli bölgeye tahliyesi için her türlü kolaylığın sağlanacağını bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde var olduğu iddia edilen sivillerin tahliyesi edilebilmesi ve bölgedeki bölücü terör örgütü mensuplarının teslim olması için 17,18,19 ve 23 Şubat 2016 tarihlerinde saat:16:00-17:00 saatleri arasında güvenlik koridoru açılmasına rağmen sadece 19 Şubat 2016 Cuma günü sivil olduğu iddia edilen 6 vatandaşın güvenlik güçlerine ulaştığı ve 3 bölücü terör örgütü mensubunun teslim olduğu belirtildi.

Açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Geçen 4 gün boyunca güvenlik koridoru açılmasına rağmen halen sokağa çıkma yasağı olan mahallerde sivil vatandaşların kaldığının iddia edilmesi üzerine 24 Şubat 2016 Çarşamba günü saat: 15:30-17:00 saatleri arasında tekrar güvenlik koridoru oluşturulmuş ve basın duyuru ile bu durum bir gün öncesinden gerek yazılı ve görsel basında gerekse operasyon bölgesinde 8 ayrı noktada sabah saatlerinden itibaren hoparlörler ile duyurulmuştur. Ancak söz konusu bölgeden çıkan sivil vatandaşımız veya bölücü terör örgütü mensubu olmamıştır."

Anonsların belirli aralıklarla yapılacağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Operasyon bölgesinde defalarca güvenlik koridoru açılmasına rağmen söz konusu bölgeden yukarıda sayılanlar dışında çıkan kimse olmamıştır. Bu durum bölgede mağdur sivillerin olduğu iddiasının şüpheyle karşılanmasına ve söz konusu iddiaların samimiyetinin sorgulanmasına neden olmaktadır. Operasyon bölgesinde var olduğu iddia edilen sivillerin operasyon bölgesinden çıkması ve bölücü terör örgütü mensuplarının teslim olmasına yönelik anonslara güvenlik birimlerimizce belirli aralıklar ile devam edilmektedir. Bu çağrılara cevap verilmesi durumunda tespit edilen sivillerin güvenli bölgeye tahliyesi için ilgili birimlerimizce her türlü kolaylık sağlanacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Sur'daki terör operasyonu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 20 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sur'daki terör operasyonu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı