Gündem Haberleri

  Sürçü lisan insanlık halidir

  Rıza ÖZEL / ANKARA
  05.08.2014 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Ekmeleddin İhsanoğlu, yerel seçim oyları sayılırken meydana gelen elektrik kesintilerinin trafoya giren kediden kaynaklandığı iddiasına gönderme yaptı.

  Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Ankara turu sırasında rakibi Başbakan Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek “Prompter’dan yanlış okuyanlar bile var. Yani insan kendi evladından bahsederken, ‘Ben evlatlarıma helal lokma yedirtmem’ diyerek sürçü lisan ediyorsa, helali haramı karıştırıyorsa... Biz bunların üzerinde durmuyoruz, bunlar insanlık hali” dedi. Pursaklar, Keçiören, İncirli, Yenimahalle, Batıkent, Sincan, Etimesgut, Gölbaşı, Mamak, Altındağ’da konvoy halinde gezen ve halkı selamlayan İhsanoğlu’nun son durağı Gezi eylemlerinin Ankara’daki merkezlerinden Kuğulu Park oldu.

  İhsanoğlu, konuşmalarında özetle şunları söyledi:

  DİKTATÖRLÜK İSTİYOR

  - Türk milleti, milliyetçiliği ayaklar altına alan insanı istemiyor. Türk milleti, milliyetçiliği öpüp başına koyanları istiyor. Türkiye, bir haftadır İstiklal Marşı ve Çanakkale şehitleri konusuyla meşgul ediliyor. Böyle seçim kampanyası olur mu? Türkiye’yi bununla meşgul ediyorlar, kendi gündemlerini saklıyorlar. Bunların gündemi nedir? Rejimi değiştirmek, diktatörlük kurmak istiyorlar.

  - Millet ciddi meseleleri, rejimin nereye gideceğini konuşmak istiyor. Siz rejimi mi değiştirmek istiyorsunuz? Siz kendi siyasi görüşünüzün vesayetini mi kurmak istiyorsunuz? Millet bunu dinlemek, tartışmak istiyor. Bunu kamufle etmek için Yahya Kemal’den, Fuzuli’den, Baki’den sabaha kadar prompter’dan şiir okuma yarışması yapmıyoruz. Adaylığımın açıklamasından bugüne kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında hiç kem söz söylemedim. Devlet ve millet terbiyesinde bu yok.

  BÖYLE SÖVEN GÖRDÜNÜZ MÜ

  - Belediye seçimlerinde Mansur Yavaş Bey sandıkta kazandı, masada kaybetti. Biz seçimleri masada kaybetmek istemiyoruz. Onun için dikkatli olunuz. Oyunuza sahip çıkınız. Her sandık başında parti temsilcisi, avukatlar olsun, sandık seviyesinde değil ilçe seviyesinde beraber olmak lazım. Kapalı kapılar arkasında tezvirat yapılıyor. Şişko kediler anlattı bunu bize. Trafolara girince kedilere ciğer vereceğiz demişler. Karanlık eller trafoları elektriği kesiyorlar. 30 Mart’ta olanları bir daha yaşamayalım. Pusulada en sağdaki adaya oy vereceğiz, ‘Yeter söz milletin’ diyeceğiz. Demirel’i, Erbakan’ı, Ecevit’i, Özal’ı gördük. Ama böylesi, böyle hakaret eden, böyle söven kimseyi gördünüz mü?

  BENDE ŞAİBE YOK

  - Bende şaibe yok. Yolsuzluk, hırsızlık yok. Kahire’de doğdum. Ama özbeöz Türk’üm, Yozgatlıyım. Yedi ceddim bu vatanın evladı. Birleşe birleşe kazanacağız. Korkuyorlar. Devlet imkanlarıyla seçim propagandası yapıyorlar sonrada mağduruz diyorlar. Zarflar veriliyor, yeraltından, yerüstünden, karadan denizden insanlar taşınıyor. Kimse sizi taşıdı mı? Zarf verdi mi? 12 yıllık mağduriyet yeter artık. Mağdur olan halktır. Millet bunu söylemek istiyor. Pazar günü bu sessiz yığınlar cevabını verecek.

  RABİA NİYE GELEMİYOR

  - Türkiye, tek partili düzene gidemez. 2014 yılında tek parti ve tek lider olamaz. Türk milleti, her zaman mazlumların yanındadır. Türk Devleti, Türkmenlerin, Uygurların, Doğu Türkistanlıların da yanında olmalıdır. (Rabia işareti yaparak) Bu işaret ne işareti? Rabia işareti. Hangi Rabia? Mısır’daki Rabia. Peki Doğu Türkistan’daki Rabia, Rabia değil mi? Rabia Kadir, Doğu Türkistanlıların lideri. Niye buraya gelemiyor? Bunu sorduk? Bunun cevabını alamadık hâlâ. Bıraksınlar şiiri, edebiyatı.”

  Sürçü lisan insanlık halidir

  EKMEL BEY’İN ATLILARI

  ESENBOĞA Havalimanı’nda kalabalık bir grubun karşıladığı Ekmeleddin İhsanoğlu’na kente gelirken bir süre atlılar da eşlik etti. İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın danışmanlarından Mustafa Varank’ın Twitter’da yazdığı, “Zibidi-i Ekmel” ifadesi için şu açıklamayı yaptı: “Bu seçime girerken siyasi yarışın belli bir seviyeye gelmesini dilemiştim. Bugüne kadar ağzımdan tek kötü söz çıkmadı. En çok şunu söylemişimdir, ‘Üslubu beyan ayniyle insan.” Tweet, siyasette de yankı buldu. MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, “Başbakan’ın konuşmalarına bakınca danışmanların bu şekilde paylaşımlar yapmaları normal” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Kendisine oy vermeyenlere Başbakan’ın ağzından nefret söylemleri eksik olmazsa, hakareti bir siyaset biçimi olarak kabul ederse danışmanı da bunu yapar” değerlendirmesi yaptı. İhsanoğlu dün gece, Ankara’da Gezi eylemlerinin simgesi Kuğulu Park’ta coşkulu bir kalabalığa konuştu.

  Sürçü lisan insanlık halidir

  ASTEĞMEN İHSANOĞLU

  İHSANOĞLU’na Etimesgut’ta bir asker arkadaşı birlikte çekilen fotoğrafını getirdi. Arkadaşı, İhsanoğlu’na karşı yapılan “Askerlik bile yapmadı” eleştirilerine cevaben fotoğrafı getirdiğini söyledi. İhsanoğlu da Bornova Topçu Tugayı’nda asteğmen rütbesi ile askerliğini yaparken çekilen fotoğrafta kendisini gösterdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı