« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sürat tekneleri kapışacak

Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası'nın ilk ayak yarışı 14 Mayıs Cumartesi günü İstanbul'da yapılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Fatih Belediyesi Grand Prix'i adı altında yapılacak şampiyonanın ilk ayağı 14-15 Mayıs tarihlerinde organize edilecek. Şampiyonanın ilk yarışına İtalyan, Alman, İspanyol ve ABD'li pilotlar da katılacak ve 12 takım 24 sporcu başarı için ter dökecek.

İstanbul'daki yarışların ardından diğer ayakların, 21-22 Mayıs'ta Samsun'da, 28-29 Mayıs'ta Adana'da, 18-19 Haziran'da Erdek'te, 2 Temmuz'da Elazığ'da, 3 Temmuz'da Tunceli'de, 6-7 Ağustos'ta tekrar İstanbul'da, 17-18 Eylül'de Kuşadası'nda, 8-9 Ekim'de Kahramanmaraş'ta, 15-16 Ekim'de Gaziantep'te ve 29-30 Ekim'de de Mersin'de düzenlenmesi planlanıyor.

Yarışlar öncesinde Sultanahmet Meydanı'nda Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile İstanbul Offshore Kulübü Başkanı Uğur Işık'ın katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul'un marka şehir olduğunu belirterek, “Ülkeleri şehirleri taşır. Fatih Belediyesi olarak biz, Offshore 225 Yarışları'na destek olmakla, sadece spora destek olmuyor, bunun yanı sıra yarışlar sayesinde o çok bildik İstanbul siluetine yeni bir siluet daha eklediğimizi düşünüyoruz. Bir dönem hatalı kullanım sonucu kirlettiğimiz ve içindeki yaşamı neredeyse öldürdüğümüz Haliç, uzun ve zahmetli uğraşlar sonucunda temizlenmiş ve yeniden İstanbul'a altın ışıklar saçan bir yer haline gelmiştir. Biz Fatih Belediyesi olarak, bu güzelliklerin dünyaya tanıtılmasına vesile olan offshore yarışlarının, Türkiye sıralama turlarını Haliç'ten başlatmakla mutluyuz” diye konuştu.

İstanbul Offshore Kulübü Başkanı Uğur Işık ise organize edecekleri yarışlarla dünyada bir ilki gerçekleştireceklerini söyledi.

Işık, Haliç'in İstanbul'un yansıtabildiği en güzel noktalardan biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Her ne kadar spor olsa da hedefimiz Türkiye'nin geldiği noktayı göstermek. Dünyaya örnek teşkil edecek bir organizasyon yapacağız. Bu şampiyona, dünyada karbon izini silen sulardaki ilk ve tek şampiyona unvanına sahip oldu. Kulüp daha yaşanabilir bir dünyanın ancak çevre ve iklim değişikliği konusunda atılacak sorumlu adımlarla mümkün olduğu inancıyla, sera gazı emisyonlarımızı azaltmak ve dünyaya 2011 Yılı Dünya Offshore Şampiyonası karbon ayak izi bırakmamak için harekete geçerek, Gönüllü Karbon Piyasası'ndan alınacak karbon kredisi ile izini silecek. Hafta sonunda da bu konudaki sertifikamızı alacağız.”

Bunları da Beğenebilirsiniz