Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sur'a yardımlar deniz yoluyla geliyor

  A.A.
  12 Ağustos 2006 - 14:52Son Güncelleme : 12 Ağustos 2006 - 14:52

  Lübnan'ın güneyinde, İsrail bombardımanı altındaki Sur kentine kuzeyden ulaşım karadan sağlanamadığı için yardımlar deniz yoluyla getiriliyor.

  Uluslararası Kızılhaç Komitesinin, aralarında Türk mallarının da bulunduğu gıda ve yakıt yardımları, Kıbrıs Rum kesiminin Larnaka limanından yola çıkan Georgios K. adlı gemiyle Sur limanına getirildi. 4 Kızılhaç aracı 100 ton un, 200 ton hazır gıda, 60 ton bebek maması ve kentteki hastanelere verilmek üzere 50 ton yakıt getirdi.

  Bölgede görev yapan Kızılhaç temsilcisi Roland Huguenin, yardımların 80-90 bin kişiye 2-3 gün yetebilecek miktarda olduğunu söyledi.

  Ancak yardımların şu an için buradaki Kızılhaç depolarında bekletileceğini belirten Huguenin, şöyle dedi:  “İsrail'den izin alamadığımız sürece, bu yardımları Sur'un güneyine ulaştıramıyoruz. Güneyde ve şehrin çevresinde yardım bekleyen binlerce kişi olduğunu biliyoruz, ancak aralıksız süren saldırılar bu yardımların ulaştırılmasını imkansızlaştırıyor. Gelecek günlerde yürürlüğe girmesi beklenen ateşkesle yardımların ulaşması daha da kolaylaşacak. Eğer böyle bir ortam sağlanırsa Sur'a daha çok yardım ulaştırmayı ve yardımları muhtaçlara dağıtmayı düşünüyoruz.”
  Huguenin, yardımlar arasında bulunan Türk mallarıyla ilgili bir soru üzerine, “Bu bir uluslararası organizasyon. Elbette Türk Kızılayından da yardımlar var” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı