Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sur Belediye Başkanı hakkında soruşturma izni

  AA
  19 Ekim 2005 - 12:49Son Güncelleme : 19 Ekim 2005 - 12:49

  Diyarbakır İl İdare Kurulu, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında, usulsüz harcama yaptığı gerekçesiyle soruşturma izni verdi.

  Abdullah Demirbaş hakkında, bir süre önce İçişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen bir Mülkiye Müfettişi tarafından yapılan inceleme tamamlandı. İnceleme sonrası hazırlanan raporlar, İl İdare Kurulu Müdürlüğü'ne gönderildi.

  İl İdare Kurulu Müdürlüğü'nün kararında, Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada Ahmet Kaymaz ile Uğur Kaymaz'ın ölü olarak ele geçirildiği belirtilerek, Belediye Başkanı Demirbaş'ın, bunlardan Uğur Kaymaz için belediye bütçesinden usulsüz harcama ile anıt yaptırmak suretiyle görevini kötüye kullandığının tespit edildiği kaydedildi.

  Kararda, şu ifadelere yer verildi:

  “İncelemeye konu olan anıtı Uğur Kaymaz anısına yaptırma ve bununla ilgili 2 bin 292 YTL harcamayı usulsüz olarak Sur Belediyesi bütçesinden yapma eylemini bilerek gerçekleştirmiş olduğuna ilişkin yeter kanıt elde edildiği anlaşıldı.

  Buna göre, 4483 sayılı memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanmaları hakkında kanunun 6. maddesi uyarınca, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında soruşturma izni verilmesine karar verildi.”
  Sur Belediye Başkanı Demirbaş, yaptığı açıklamada belediyenin herhangi bir anıt yapmasının ve bunu karşılamasının yasal olduğunu savundu.

  İnönü Caddesi'ndeki belediye binası karşısında yaptırılan anıt için İçişleri Bakanlığı'nca bir süre önce inceleme yapmak amacıyla bir mülkiye müfettişi görevlendirilmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı