Gündem Haberleri

  Şüpheci kocaya telekulak izni

  İsmail AKDUMAN (DHA)
  06.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Koca, kendisini aldattığını düşündüğü eşinin bilgisayar başında, sanal álemde sevgilisiyle yaptığı yazışmaları gizlice kaydetti ve boşanma davası açtı.

  Şüpheci kocaya telekulak izni
  Bunun üzerine kadın, "özel hayatını ihlal ettiği" gerekçesiyle kocasına karşı tazminat davası açtı. "Özel hayat ihlal" davasına bakan mahkeme, kocanın haklı nedenlerle aldığı ses ve görüntüleri "boşanma" davasına "delil" olarak sunma hakkı olduğunu belirterek kocanın beraatine karar verdi.

  Samsun’da Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Öğretim Başkanlığı’nda sivil memur olarak görev yapan evli 1 çocuk annesi 35 yaşındaki N.E, aynı yerde görevli Tabip Yüzbaşı T.A. ile ilişki yaşamaya başladı. T.A’nın yüzbaşılıktan binbaşılığa terfi edip Kıbrıs’a tayin olması üzerine aralarındaki ilişki sanal alemde devam etti. 10 yıllık eşinin kendisini aldattığından şüphelenen Candemir E. (39) evdeki bilgisayara paralel hat çekip kadını takibe aldı.

  Bir süre sonra eşinin binbaşı T.A. ile sanal álemde sohbet ettiğini fark etti. Önce normal şekilde yazışan N.E. daha sonra "Göğüslerim ellerini özledi... Ben boşaldım" gibi cinsel içerikli konuşmalar yaparak, webcam önünde soyunmaya başladı. Yaşanan bütün bu gelişmeleri CD’ye kaydeden Candemir E, hemen boşanma davası açarak altı yaşındaki kızının velayeti ile maddi ve manevi olmak üzere 125 bin YTL tazminat talebinde bulundu. Eşiyle yaptığı konuşmaları da telefonuna kaydeden Candemir E, bunları delil olarak sundu.

  KARŞI DAVA AÇTI

  N.E. ise eşi Candemir E’nin "özel hayatını ihlal ettiğini" ileri sürerek 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Özel hayatı ihlal davası ile eşler arasında devam eden karşılıklı boşanma davalarına delil olarak sunulan bilgisayar, uzman kişiler tarafından incelendi ve inceleme sonucunda, bilgisayarda binbaşı T.A’ya ait 43 fotoğraf, genç kadının eşi Candemir E’ye ait de 3 fotoğraf çıktı. Bilgisayarda ayrıca başkalarına ait olan, internetten indirilen pornografik fotoğraflara da rastlandı.

  SUÇ DEĞİL, DELİL

  Samsun 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ne Candemir E’ye açılan özel hayatı ihlal davası sonuçlandı. Mahkeme, sanığın eşinin kendisini bir başkasıyla aldattığını ispat amacıyla ses ve görüntü almakta haklı nedenleri olduğunu vurguladı. Alınan görüntü ve ses kayıtlarının boşanma davasında "delil" olabileceğini belirten mahkeme, Candemir E’nin, eşinin özel hayatını ihlal etmediği kanaatına varıp beraatine karar verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı