« Hürriyet.com.tr

Superpipe’da kaymak, Ejder Tepesi’nden inmek muhteşem

İstanbullu Deniz Altınok (23), serbest stilde 2008 ve 2009 Türkiye şampiyonu. Marmara Üniversitesi’nin Turizm Otelcilik Bölümü’nde son sınıf öğrencisi. 10 yaşından beri snowboard yapıyor. Milli takımın serbest stil sporcularından. Altınok, Bolu, Erzurum ve Uludağ’daki en sevdiği snowboard parkurlarını anlattı.

Esra ERDOĞAN
X

Seyahati sever misiniz, ne sıklıkla seyahat edersiniz?
- Seyahat etmeyi çok seviyorum. Bu yüzden sık sık geziyorum. Çocukluğumda annemin imkanlarıyla, kısıtlı seyahat edebiliyordum. Artık sponsorlarımın da desteğiyle daha çok gezme fırsatım oluyor. Milli takımda olduğum için diğer arkadaşlarımla birlikte yurtdışında kamplara katılıyorum.
Hangi kayak merkezlerini gördünüz şimdiye kadar?
- Çocukluğumda sık sık Uludağ’a gidiyordum. Onun dışında pek bir yere seyahat edemiyordum. Milli takıma girmem ve önüme fırsatların çıkmasıyla yurtiçindeki kayak merkezlerinin yanı sıra yurtdışında Fransa, İtalya, İsviçre’de birçok bölgeye gitme imkanım oldu.
Türkiye’de en sevdiğiniz snowboard rotaları nereler?
- En sevdiğim rotalar arasında ilk sırada Bolu Kartalkaya’daki Grand Kartal Snowpark geliyor. Burası vaktinizi çok eğlenceli geçirebiliceğiniz bir bölge. Tabii yorulmayı göze alacaksınız. İkinci olarak Uludağ’ı söyleyebilirim. Havası çok güzel. Kaymak için herkesin bildiği en eski ve popüler yer. İkinci bölgedeki Karinna Otel’in önündeki snowpark çok cazip. Son olarak da Erzurum’u söyleyebilirim. Düzgün ve uzun pistleri, bol kar olması beni oraya götürmeye yetiyor. Erzurum’da yapılabilecek en güzel şey bütün gün kayak yapmak. Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Dedeman Otel’in önündeki Superpipe, boru şeklinde bir snowboard rotası. Burada akrobatik hareketler yapanlar da oluyor. Kayması çok zor ama aynı zamanda çok zevkli. Ayrıca Ejder Tepesi’nden kaymak da ayrı bir heyecan. Onun dışında eğlence mekanlarında arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz. Tüm bu rotalarda kaymak için seyahat acentalarının kaldırdığı günübirlik turlara ya da daha uzun süreli programlara katılabilirsiniz.

BİLMEDİĞİNİZ ROTAYA GİRMEYİN

Siz buralara gittiğinizde nerelerde konakladınız? Konaklama seçeneklerinden bahseder misiniz?
- Buralara gittiğimizde zevkinize ve bütçenize göre birçok otel seçeneği bulabilirsiniz. Grup olarak gittiğinizde fiyatlarda indirim yaptırabilirsiniz.
Snowboard parklarında nasıl vakit geçiriyorsunuz?
- Zaten snowboard bir maceradır. Bunu snowboardla kayanlar daha iyi anlar. Ben kaymaya arkadaşlarımla gidiyorum. Tek başına kaymak sıkıcı olabiliyor. Bütün gün snowboard yapıyoruz. Kayarken birbirimizi gözetliyoruz. Tehlikeyle karşılaşırsak birbirimize yardımcı oluyoruz. Çok eğleniyoruz. Kaydıktan sonra da otelde dinlenip, play station oynuyoruz.
Kayarken sizi en çok etkileyen yer neresi oldu?
- Superpipe’da kaymak inanılmaz bir his. Kayak deneyimi olan herkese tavsiye ediyorum.
Snowboardla ilgili sıradışı bir anınız var mı?
- Bir keresinde ben ve arkadaşım kestirmeden kayıp otele ulaşmak istedik. Yolu bilmiyorduk. Deniyelim, bir şey olmaz, diye düşündük. Yola girdikten sonra anladık ki mesafe kısalacağına uzamıştı. İki saat sonra çok susamış ve yorulmuştuk. Sonra bir dere gördük ve çatlayana kadar su içtik. Kendimi yere attım, bir süre kuşların sesini dinledim. O an Snowboard’un dünyanın en güzel şeyi olduğunu düşündüm.
Snowboard deneyimi yaşamak isteyenlere neler önerirsiniz?
- Öncelikle ders almadan, tecrübe edinmeden tek başınıza kaymaya çıkmayın. Yanınızda bir öğretmen bulunmalı. Bilmediğiniz rotaya kesinlikle girmeyin. Kaymadan önce malzemenizin eksik olup olmadığını kontrol edin. Soğuğa karşı önlem alın. Kayarken her ihtimale karşı yanınızda cep telefonu bulundurun.

En sevdiği beş yer: İstanbul, Bodrum, Bürs (Avusturya), İzmir, Antalya
Seyahate neyle gider?: Uçakla
Seyahatte ne yer ne içer?: Beğendiği her şeyi
Seyahatte nerede kalır?: Otel, apart
Kiminle seyahat eder?: Arkadaşlarıyla
Seyahatten ne alır?: Rehber kitap, snowboard malzemeleri
Seyahatte ne okur?: Kitap, gazete
Seyahat çantasının vazgeçilmezleri neler?: Ipod, laptop

Kaynak: Esra ERDOĞAN

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Ege'nin huzurlu noktası: Seferihisar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Akyaka'yı keşfedin!
YollardaYollarda
Yolunuzu İzlanda’ya düşürmek için 10 sebep!
YollardaYollarda
Rotanızda İtalya varsa, gitmeden önce biraz İtalya şakasına ne dersiniz?
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
48 saatte Bangkok'u keşfedin!
YollardaYollarda
Uçak kalkarken ve inerken telefonumuzu neden kapatmalıyız?