Superfin: Güvenli olmayan bir işaret görürsek nükleer santralı Akkuyu’da yapmayız

Hürriyet Haber
25 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 24 Mayıs 2011 - 23:45

Akkuyu Nükleer Güç Santralı Elektrik Üretim A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, kurulacak santral için güvence verdi. STEAM’in konferansında, projöeye ilişkin çalışmalar hakkında bilgi veren Superfin, toplumda nükleer santral konusunda bir takım endişeler bulunduğunu, bunun da çok doğal olduğunu söyledi.

Akkuyu’da Türk gazetecilerin de benzettiği gibi, “Matruşka Tasarımı” çok katmanlı bir güvenlik sisteminin tasarlandığını, nükleer güvenlik konusuna muazzam önem verdiklerini, Çernobil felaketinden de çok önemli dersler çıkarttıklarını kaydeden Superfin, nükleer güç santrali inşa edilecek, Mersin Akuyu bölgesinin güvenli olmadığını gösterir, herhangi bir işaret görürlerse, bu bölgede bu inşaatı yapmayacaklarını bildirdi. Böyle bir işaret olursa da ne yapacaklarını kamuoyuna belirteceklerini anlatan Superfin, “Kamudan da hiç bir şey saklama-yacağız” dedi.

Projenin 2022 yılında tam tamamlanacağını, bu tarihte 4 ünitenin de tamamen işletmeye alınacağını belirten Superfin, tahmini maliyeti 20 milyar dolar olarak açıkladı. Projenin finansmanının yüzde 100’ünün Ruslar tarafından sağlandığını, yıllar geçtikçe mali anlamda diğer yatırımcıların da projeye katılmasını öngördüklerini anlatan Superfin, mali modele
son halini verme aşamasında olduklarını açıkladı.

Temel 2015’te atılacak

Zamanında lisans almayı başarırlarsa, gelecek yılın ortalarında şantiyelerde çalışmaların başlayacağını bildiren Superfin, şöyle konuştu: “Buradaki amaç, ilk temelin 2015 yılı itibarıyla atılması. 2013 başında ikinci üçüncü çeyrekte, ilk temel atma çalışmalarının başlamasını öngörüyoruz.
Tabi burada lisansın zamanında alınması önemli. Birinci ünitenin sonlandırılması 2019 yılında, 2022 yılına geldiğimizde de bütün ünitelerin bitmesini hedefliyoruz. Heyetle lisans açısından, bu paketin oluşturulması da önemli.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı