Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Süper Tamer

  Hürriyet Haber
  11 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mayıs 2000 - 00:01

  Dünya satranç şampiyonları Karpov ve Kasparov'un bile yenemediği Türk genci Tamer Karatekin'e ABD'nin en saygın üniversitelerinden burs teklifi yağdı.

  İstanbul Erkek Lisesi son sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Tamer Karatekin'e, başta Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard Üniversitesi olmak üzere, Pennsylvania, Virginia, Miami, Dartmouth Üniversiteleri, Lafayette College ve Kaliforniya Teknoloji Institute, burslu eğitim verme teklifinde bulundu. Ancak Tamer, bu tekliflerden MIT ile Harvard'a ağırlık veriyor, ‘‘Seçimde zorlanıyorum. İki okul da, masrafımın yüzde 90'ını karşılayacak. Ama gönlüm MIT'ten yana’’ diyor.

  Başarısı hemen fark ediliyor

  Mühendis bir baba ile çocuk doktoru annenin iki oğlundan biri olan Tamer, okul notları, tavsiye mektupları, sosyal aktiviteleri, kişiliğini yansıtan kompozisyonları, dünya görüşü ve satrançtaki başarılarını konu alan mektuplarla bu ünlü okullara başvurdu. Tamer'in hemen farkedilen başarısı bu üniversitelerin de dikkatini çekti. Tamer'e ‘‘Bize gel’’ türünden mektuplar yağdı.

  İki şampiyonla berabere kaldım

  Satrancı 6 yaşında fizik öğretmeni dedesi ve babasından öğrendiğini belirten Tamer, ‘‘Bahçeşehir Koleji'nin Satranç Turnuvası'nda eski dünya sampiyonu Karpov'la berabere kaldım. Türkiye'ye gelen yeni sampiyon Kasporov ise, diğer genç satranççılar 20'li hamlelerden sonra pes ederken, 55'inci hamlede elimi sıkarak maçı berabere bitirdi’’ diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı