Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Süper öğretmen dönemi

  Hürriyet Haber
  02 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 02 Nisan 1998 - 00:01

  Haziran'da yapılacak ÖYS ile öğrenci alınacak eğitim fakülteleri, branş öğretmenlerini birden fazla alanda ders verebilecek şekilde yetiştirecek. Bu durumda matematik öğretmeni fen bilgisi dersini de verebilecek. Bu sistem ilköğretim okullarında, derslerin boş geçmemesini sağlayacak.

  Temel eğitim süresinin 8 yıla çıkarılmasının ardından ortaya çıkan öğretmen açığını kapatmak amacıyla yeniden yapılandırılan eğitim fakültelerine, Haziran ayında yapılacak Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) ile öğrenci alınacak. Öğretmen adayları, birden çok dersi öğretebilecek beceri ve tecrübe sahibi kişiler olarak yetiştirilecek. Eğitim fakültelerinde, branş öğretmenleri birden fazla alanda ders verebilecek şekilde yetiştirilecek. Örneğin matematik öğretmeni fen bilgisi dersini, Türkçe öğretmeni de sosyal bilgiler dersini verebilecek. Bu karar, özellikle köy ve kasaba ilköğretim okullarında derslerin boş geçmemesi için alındı.

  ‘Çok yönlü’ olarak yetiştirilecek branş öğretmeni adayları, alanlarıyla ilgili dersleri fen-edebiyat fakültelerinden alacaklar. Böylece, eğitim fakülteleri öğrencileri fen-edebiyat fakültelerindeki imkanlardan yararlanırken, kaynak tasarrufu da sağlanmış olacak. Öğretmen adaylarının öğrencilerle iyi iletişim kurması, dersi iyi öğretmesi, beceri ve tecrübe kazanması amacıyla uygulamaya önem verilecek. Öğrenciler, derslerin önemli bir bölümünü okullarda uygulamalı olarak öğrenecekler. Eğitim fakültelerinde, ‘çağa ayak uydurmak’ amacıyla, 8 yıllık eğitimin ihtiyacı doğrultusunda, formasyon programları da yenilendi. Bu çerçevede, Öğretimin Planlanması, Sınıf Yönetimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Özel Öğretim Yöntemleri gibi alanları ön plana çıkaran formasyon programları oluşturuldu. Ayrıca, eğitim fakültelerinde, yüksek lisans ve doktora çalışmalarının temel bilimlere değil, öğretmen yetiştirme ve eğitim konularına yönelmesi sağlanacak.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı