Süper Mario piyasaları rahatlattı

Hürriyet Haber
07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.09.2012 - 15:09

Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasaların merakla beklediği faiz ve tahvil alım kararlarını açıkladı. ECB dünkü toplantıda yüzde 0,75 olan politika faizini değiştirmezken Süper Mario olarak anılan Başkan Mario Draghi, tahvil alımlarında bir sınırlama olmayacağını, euroyu korumak için gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

Tek para politikasının korunmasını hedeflediklerini belirten Draghi, Tahvil alımlarında nicel bir sınırlama olmayacak” dedi. Almanya’nın olumsuz oyuna rağmen alınan bu kararın en çok İtalya ve İspanya’yı rahatlatması bekleniyor. Draghi’nin açıklamaları sonrasında İspanya’nın 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde borçlanma maliyeti yüzde 4,79’dan 2,94’e indi. İyimserlik dünya borsalarına da olumlu yansıdı. İspanya Borsası’nda günlük artış yüzde 5’e, İtalya’da yüzde 4,5’e ulaştı. Alman ve Fransız Borsaları’nda da yüzde 3’e yaklaştı. Dün ABD borsaları da günü artıda kapattı. Wall Street’te Dow Jones endeksi yüzde 1.87, Nasdaq ise yüzde 2.27 yükseldi. Türkiye’de ise bankacılık hisselerine alım gelmemesi yükselişi sınırladı ve endeks sadece yüzde 0.23’lük artış gösterdi. Türkiye’de faizler ise yüzde 7,5 ile son bir ayın en düşük seviyesini gördü. Dünyada altının ons fiyatı, ECB öncesinde 1.710 dolarla 6 ayın zirvesine çıktı. Altının gramı içeride de 100 liraya ulaştı.

KOMŞUDA POLİS YÜRÜDÜ

AVRUPA Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yarattığı olumlu hava Yunanistan’da esmedi. Başkent Atina’da güvenlik birimleri dün akşam eşi görülmemiş bir gövde gösterisi ile hükümetin maaşlarında yaptığı ve yapmaya hazırlandığı kesintileri protesto etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı