Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süper Lig'e de 5 hakem

Süper Kupa finalinde penaltıyı çizgi hakeminin verdirmesi, uygulama ligde de devam etsin görüşünü getirdi. Tek sorun yeterli sayıda hakem olmaması.

Ali Can YAYCILI / ayaycili@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

G.SARAY’ın, F.Bahçe’yi 3-2 yenerek Süper Kupa’yı kazandığı karşılaşmada ilk kez 5 hakem sahaya çıktı. Daha önce Avrupa Şampiyonası, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde gördüğümüz bu uygulama tartışmalı pozisyonlar olmasa belki de bu kadar konuşulmayacaktı. Ancak 90. dakikadaki G.Saray’ın kazandığı penaltıyı hakem Cüneyt Çakır, çizgi hakemi Bülent Yıldırım’ın uyarısı ile verdi. Şampiyonlar Ligi’nde bile benzerine zor rastlanan bu durum, “5 hakem uygulaması Süper Lig’de de olmalı mı?” tartışmalarına neden oldu. İşte hakem hocalarının çizgi hakemi konusundaki yorumları...

Hakem hocalarından penaltı değerlendirmesi

Ek hakemlerin 2 uygulaması

Çakır’ı kurtardılar

GEÇEN sezon Barcelona ile Chelsea arasında oynanan Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında görev alan Cüneyt Çakır, ek hakemlerin yardımıyla bir kırmızı kart çıkarıp bir de penaltı düdüğü çaldı.

Spor yazarlarından Galatasaray - Fenerbahçe değerlendirmesi

Kassai’yi yaktılar

İNGİLTERE’nin Ukrayna ile karşı karşıya geldiği EURO 2012 karşılaşmasında Terry kaleye giden topu çizgiyi geçtikten sonra çıkardı. Çizgi hakemleri Kassai’yi uyarmayınca, Macar hakem ülkesine gönderildi.

Performansını nasıl değerlendiriyorlar

Ligde de sürsün

Selçuk Dereli

İLAVE hakemlerin mutlaka Süper Lig’de de olmasını düşünüyorum. Kesinlikle yararı olacaktır. G.Saray-F.Bahçe maçında da Bülent Yıldırım, Cüneyt Çakır’ı penaltı pozisyonda doğru şekilde uyardı.

Nereden bulacağız?

Muhittin Boşat

EĞER imkan varsa, Süper Lig’de de 5 hakem olmalı. Ama ortada bir sorun var. Nereden bulacaksınız bu hakemleri? 2. ve 3. Lig’den de alamazsınız. Yeterli sayıda başarılı hakemimizin olması gerekiyor.

Sadece çizgi değil

Mustafa Çulcu

TÜRKİYE’de çizgi hakemleri, yardımcılıkla yükümlü biliniyor. Amaçları topun içeri girip girmediğini söylemek. Bülent Yıldırım fikrini hakeme beyan etti ama penaltı kararını yandaki Tarık Ongun verdi.

Kafası rahat değil

İlker Yağcıoğlu

AVRUPA’da kafaca çok daha rahat maçlar yönetiyor. Türkiye’de ise bir kararından sonra inanılmaz itirazlar ve tribünden tepki görüyor. Bu nedenle rahat olamıyor ve hatalar yapıyor.

Türkiye’ye dönsün

Yücel İldiz

BAŞARILI maçlar yönettiği Avrupa Şampiyonası’ndan çıktı. Hazır olmayınca böyle tartışmalı kararlar verdi. Artık Türkiye Ligi’ne dönmesi gerek. Türkiye zor bir ligdir. O da hazırlıksız yakalandı.

Avrupa’da yönetsin

Celal Kolot

CÜNEYT Çakır, Türkiye’de kafasında oluşan baskılar yüzünden rahat maç yönetemiyor. Hep eyyam yapıyor. Bence o burada değil, sadece Avrupa’da maç yönetsin!

Standart yok

Yılmaz Vural

MAALESEF hakemlerimizde standart bozukluğu var. Avrupa’daki başarılı performanslarının gerisinde kalıyorlar. Gerginliğin etkisi çok. Maçı 6 hakem yönetti, ancak çok tartışılan kararlar var.

O maç yarıda kalmıştı

CÜNEYT Çakır, 2006-2007 sezonunda da saha içinde tatsız bir olay yaşamıştı. Süper Lig’in 25. haftasında Manisaspor’un Sakaryaspor’u konuk ettiği maçta, Çakır’ın iki futbolcuya sarı kart göstermesi üzerine Manisa kalecisi Bülent Ataman itiraz etti. Konuşmaya devam edince de kırmızı kart gördü. Sinirlenen kaleci, Cüneyt Çakır’ın kokartını yırttı. Kavgaya karışan Manisaspor kaleci antrenörü Metin Bayındır da hakemin boğazını sıktı. Bu olayların ardından, Çakır maçı iptal etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz