« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Süper Lig bitti, 18 takım 85 milyon YTL kazandı

34 haftanın sonunda şampiyonluğa ulaşan Galatasaray topladığı 79 puanla gelir liginde de sezonu lider tamamladı. 2007-2008 sezonunda 18 takım kasasına yaklaşık 85 milyon YTL para koydu.

Ceyhun KUBURLU
SON GÜNCELLEME
2007-2008 sezonunun bitimiyle birlikte 18 takım da kasasını doldurdu. Galibiyete 250 bin YTL, beraberliğe ise 83 bin YTL para ödülü alan kulüpler toplam 85 milyon YTL’nin sahibi oldu. 34 haftanın sonunda şampiyonluğa ulaşan Galatasaray bu kulüpler arasında en fazla kazanan takım olurken ligi sonuncu bitiren Çaykur Rizespor ve Süper Lige veda eden Vestel Manisaspor en az kazanan takımlar oldu. Anadolu kulüpleri arasında ise en çok kazanan takım ligi 4’üncü tamamlayan Sivasspor oldu.

GS’ye 11 milyon YTL

Türkiye Süper Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan Galatasaray 34 hafta boyunca topladığı puanlarla kasasına 11 milyon YTL’ye yakın para koydu. 24 galibiyete toplam 6 milyon YTL kazanan Galatasaray, 7 beraberlik için de 581 bin YTL aldı. Ligi lider bitirmesi nedeniyle kasasına 3.5 milyon dolar daha koyan Galatasaray 34 hafta sonunda 11 milyon YTL’nin sahibi oldu. Galatasaray’ın ayrıca forma ve lisanslı ürün satışlarından da önemli gelir elde etmesi bekleniyor.

Fener gelirde 2’inci

Bu yıl Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısı ile dikkatleri üzerine çeken Fenerbahçe Türkiye Süper Ligi’nde topladığı puanlarla kasasına 9.6 milyon YTL’ye yakın para koydu. Fenerbahçe aldığı 22 galibiyete 5.5 milyon YTL, 7 beraberliği de 581 bin YTL kazandı. Ayrıca ligi 2’inci tamamlayarak 2.8 milyon dolar daha kazanan kulüp toplam 9.6 milyon YTL ile gelir sıralamasında da ikinci oldu.

34 hafta sonunda Sivasspor ve Beşiktaş galibiyet ve beraberliklerde de eşitliği bozamadı. Ancak cumartesi gecesi Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi 2-0 mağlup etmesiyle Sivasspor’u üçlü averajda geçen Beşiktaş kasasını daha çok para koydu. Lig sıralamasına göre alınan ödülle Beşiktaş gelirini 8.7 milyon YTL’ye çıkardı. Sivasspor ise ligi dördüncü sırada bitirerek 7.8 milyon YTL’lik gelir elde etti.

En az kazanan 3 kulüp lige veda etti

BU yıl Türkiye Süper Ligi’ne veda eden 3 kulüp gelir sıralamasında da son üç sırada yer aldı. 2007-2008 sezonunun en az kazanan takımlarından biri olan Çaykur Rizespor kasasına 34 hafta sonunda yaklaşık 2.4 milyon YTL para koydu. Bir sezon boyunca sadece 7 galibiyet ve 8 beraberlik alan Vestel Manisaspor topladığı puanlarla 2.4 milyon YTL’lik gelir elde etti. Kasımpaşaspor ise 8 galibiyet ile bu üç kulüp arasında en çok kazanan takım oldu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz