Dünya Haberleri

  Süper güçsün dostuna sahip çık

  Hürriyet Haber
  31.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır krizinin başladığı günden bu yana sessizlik kararı alan İsrail’de basın, Ortadoğu’daki karışıklıktan ABD Başkanı Barack Obama’yı suçladı. Basın, “ABD, ifade özgürlüğünü savunan sivil toplum örgütü değil, süpergüç dostlarını yalnız bırakırsa dostsuz kalır” uyarısı yaptı.

  Haretz gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın tarihe en yakın dostu Mısır’ı kaybeden adam olarak geçeceğini yazdı. Obama’yı Ortadoğu’daki olaylar karşısındaki tavrı nedeniyle çok sert eleştiren gazete, Mısır’da Mübarek’in düşmesinin ABD’nin desteklediği diğer ülkelere de ‘ABD bizi zor günde yalnız bırakacak’ mesajı vereceğini savundu. Gazetede, “Bir süper güç, insan hakları ve demokrasi savunuculuğu yapan sivil toplum örgütü olamaz. Dostlarını yalnız ve ortada bırakırsa, hiç dostu olmaz. Tunus ve Mısır, ABD’nin dostlarına yardım konusunda güçsüzlüğünün kanıtı oldu” ifadelerini kullandı.
  İsrail 3 cephede kaybetti
  İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka internet sitesi ise, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Mısır’da yönetimin düşmesi halinde içinde İsrail düşmanı Müslüman Kardeşler’in de bulunacağı bir iktidarın gelmesi endişesi taşıdığını belirtti. Debka’ya göre, İsrail son aylarda önce Hizbullah’ın Lübnan hükümetini devirmesi ardından. Hamas’ın ‘İsrail-Filistin yönetimi gizli görüşme belgelerinin sızmasıyla’ kuvvetlenmesi ve son olarak da Mısır’da Mübarek hükümetinin sallanması sonucu 3 cephede birden kaybeden oldu.

  Suudi Kralı da Obama’ya kızdı

  SUUDİ Arabistan Kralı Abdullah da ABD Başkanı Obama’ya ‘ifade özgürlüğü ve demokrasi’ nedeniyle çattı. Mısır lideri Mübarek’e tam destek veren Kral Abdullah dün telefonla arayan ABD Başkanı Obama’ya, ‘Kaos, yağma ve sistemi çökertmek, ifade özgürlüğü ve demokrasi değildir’ dedi. Kuveyt Emiri Şeyh el Sabah el Ahmed el Cabir el Sabah da Mübarek’i arayarak desteklerini iletti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı