"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Süper Birahanesi’nde maç

Kanat ATKAYA

Galatasaraylı bir arkadaşla oturmuş ‘‘Tüm zamanlarda Cimbom'da oynamış futbolcular arasından en iyi Galatasaray 11'ini’’ seçiyoruz. Zaten bir bu, bir de ‘‘Cimbom'un bugüne kadar attığı en güzel 10 gol’’ muhabbeti var. Bayılıyoruz bu iki konuyu yıllardır konuşup durmaya....

Efendim, ben de hastasıyım Galatasaray'ın ama bu arkadaşın durumu biraz karışık.

Mesela taksiyle Mecidiyeköy'den geçiyor. Trafik sıkışıksa Ali Sami Yen'in önünde iki dakikalığına otomobilden inip, ‘‘İşte aslanın yattığı yer!’’ diye tapınıyor filan. Endişe verici yani...

O akşam da Bursa maçı var. Laf tabii ki ‘‘Nerede seyredeceğiz?’’e geldi. Hani birimiz ötekini biraz gaza getirse, Bursa'ya bile gidebiliriz. O kıvama gelmişiz.

Arkadaş kafadan Çiçek Pasajı'nı önerdi. Ama pasajın eski tadı yok. Bir de geçen yılın ilk maçında Antep'e yenildiğimiz maçı orada seyretmişim, iyice kıl oluyorum. Uğur meselesi...

Ben biraz daha rasyonel bir öneri getirdiğimi düşünerek ‘‘Fitaş'ın üstündeki North Shield'a gidelim’’ dedim. Arkadaş ‘‘Ya usta, televizyon çok yukarıda. Real maçında boynum tutuldu’’ dedi. Haklı aslında, benim de böyle bir deneyimim olmuştu.

Galatasaray Adası'nda veya cemiyette izleyebilmek için önceden davranıp daha organize bir atak geliştirmemiz gerektiğini bildiğimizden, o toplara hiç girmiyoruz.

Princess tavuğu kesti

Maslak Princess'da seyretmeyi önerdim, ‘‘Habi be!’’ dedi. ‘‘Chelsea maçını filan mı orada izledin?’’ dedim. Alakası yokmuş. Ben gitmedim ama bu son gittiğinde kapıda 10 milyon lira para alıyorlarmış ona bozulmuş.

Baktım hakikaten sıkıntısı var, ‘‘Öksür bakalım cimbom!’’ dedim. Başladı anlatmaya...

Şimdi geçen yıl buraya giriş adam başı 5 milyon liraymış ve gecenin sonunda gelen hesaptan bu 5 milyon lira düşülüyormuş.

Erman Toroğlu'nun unutulmaz deyişiyle ‘‘Cimbom; tarihi boyunca ilkbahar aylarında tribüne gidip de kısa kollu gömlekle maç seyredememiş olan Türk halkına mayıs ayında maç izlemeyi nasip edince,’’ Princess de gaza gelmiş.

Bu yıl girişi 10 milyon lira yapmışlar ve bu paraya sadece bir adet ‘‘yerli içki’’ dahilmiş. Hem öyle fiş filan da vermemişler. Bu iyice ayar olmuş. Tam bir ‘‘altın yumurtlayan tavuğu kesme’’ hikayesi. Yazık...

Ne diyeyim, sadece ‘‘Haklısın, rotayı başka yere çeviriyoruz anında’’ diyebildim.

Decoder'lı arkadaşları arama önerisini de ‘‘Haydi Fener maçı filan olsa eyvallah ama böyle maçlarda ev ortamı çok sarmıyor insanı’’ diye geçiştirdik.

Biz böyle alternatifleri sürekli ayıklıyoruz ama maç saati de hızla yaklaşıyor.

Alt kat kapalıydı

O anda, bir anda beynimde bir ampul yandı. Dünyanın en ideal maç ortamı olmasa da Süper Birahanesi'ne gitmeyi önerdim. Arkadaş da okeyi çakınca hooop Süper'e gittik.

Bu Süper'den galiba daha önce bahsetmiştim. Alt kat Club Jackie, bildiğimiz pavyon. Geceyarısına doğru sürreel bir ortam oluşuyor.

Neyse işte, bazen derbi maçlarında yoğun ilgi olunca, alt kata da televizyon koyuyorlar. Böyle hakiki bir pavyon ortamında Cimbom-Fener maçı filan seyrediyorsun.

Tabii Bursa maçı için ek tesisi devreye sokmamışlar. Oturduk, paşa paşa maçımızı seyrettik, Süper Mario Jardel'le azdık filan... Bu arada bir de kehanet: Jardel ‘‘Popomla bile gol atarım’’ demişti ya. Kesin atacak. Biz kendi aramızda golü kime atmasını istediğimizi de belirledik. Ama söylemem, siz tahmin edin...

X