Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Sünnete Facebook’lu savunma

  Murat TOSUN/BERLİN
  22.08.2012 - 11:05 | Son Güncelleme: 22.08.2012 - 11:08

  İsrailli Hahambaşı Yona Metzger, sünnetin erkeklerde travma yarattığı tartışmalarıyla ilgili "Facebook ve Google'ın kurucuları da Yahudi ve sünnetli. Bu başarılı insanların travma geçirdiklerini düşünmüyorum“ dedi.

  İSRAİLLİ Hahambaşı Yona Metzger, Köln mahkemesinin sünnet yasağı kararından sonra konu hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Almanya'ya geldi. Almanya'da sünnet yasağından sonra yapılan tartışmalarda, sünnet olan erkeklerin travma geçirdikleri yönünde yorumlar okuduğunu belirten Metzger, "İlk kez sünnet ve travma kavramını yan yana kullanıldığına şahit oluyorum. Binlerce yıldır erkek çocuklarımız sünnet oluyor ve bugüne kadar travma geçirdiklerini duymadım. Buluş yapan Nobel ödüllü bir çok Yahudiyle gurur duyarız. Bugün Facebook, Google'un kurucuları da Yahudiler. Her laptop bugün İsrailli İntel firmasının damgasını taşıyor. Dünyada güvenlik alanında en iyi uzmanlara sahibiz. Bunların hepsi Yahudi ve hepsi sünnetliydi. Bu kadar başarılı insanların travma geçirdiklerini düşünmüyorum“ dedi.

  Adalet Bakanlığı'nda görüşmelerde bulunan Hahambaşı Yona Metzger, sünnetin Yahudi dininin temel kurallarından biri olduğunu belirtirken, "Sünnet Yahudiliğin mührüdür. Bu, değiştirebileceğin bir üniforma veya elbise değildir. Bu kuralın değiştirilmesi demek dinimizin değiştirilmesi anlamına gelir. Almanya'nın da bunu istemediğini düşünüyorum“ dedi. Yahudilerin uzun yıllar sünneti bodrum katlarında, karanlıkta ve gizli yöntemlerle yapmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Metzger, Almanya'nın demokratik bir ülke olduğunu ve insanların dini özgürlüklürine saygı gösterceğine inandığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı