Sünnet için en uygun zaman

24 Ocak 2010 - 00:27Son Güncelleme : 24 Ocak 2010 - 11:38

Çocuğunuzun sünnetini ne zaman yaptıracağınıza karar vermek için doktorların uyarısını dikkate almalısınız.

Sünnet zamanı seçimi pek çok aile için kafa karıştıran çok önemli bir konudur. Ebeveynler sünnet için çocukların yaşı ve mevsim seçiminde titiz davranır. Sömestr tatili hem sağlık açısından hem de sosyal yönden sünnet için en uygun dönemlerden biridir. Memorial Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz, “ En uygun sünnet dönemi ve dikkat edilmesi gerekenler” hakkında bilgi verdi. 

Sünnetin yararlılığı konusunda sayısız çalışma olmakla beraber sünnet zamanlaması konusunda görüş birliği yoktur. Konusunda uzman kişilerce, hastanelerde, yenidoğan döneminde gerçekleştirilen sünnet; bebek, aile ve doktor açısından en az soruna yol açmaktadır. Genel olarak 3 ile 6 yaş arası çocuklarda sünnetin sakıncalı olduğu söylenir ama bu durumun bilimselliği kanıtlanmamıştır. Bilinçli çocukta sadece bölgesel uyuşturucu kullanılarak sünnet yapılması yüksek derecede psikolojik hasar verme riski taşır, ama çocuğun uyutulması şartıyla, ağrısız ve rahat bir sünnet işlemi gerçekleştirilirse yaşın çok büyük bir önemi kalmamaktadır.

Sömestr Tatili Sosyal Açıdan En Uygun Dönem

Sosyal olarak yarıyıl tatilleri çocuklar için uygun bir sünnet dönemidir, havaların soğukluğundan dolayı ev dışı aktivasyonlar kısıtlıdır. Sonuç olarak çocuk daha uygun koşullarda, evinde dinlenerek rahat bir sünnet sonrası dönem geçirecektir. Sünnet sonrası en önemli dönem ilk 24 saattir, olası sorunlar en çok bu dönemde gerçekleşir. Sünnet sonrasında ilk hafta aşırı hareketlilikten kaçınmakta yarar vardır.

Genel Anestezi İyileşme Sürecini Kısaltır

Cerrahi işlemin hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılması en doğru seçim olacaktır. Halen pek çok sağlık kurumunda lokal (sadece penisin uyuşturulması) ve genel anestezi (hastanın narkozla uyutulması) ile sünnet yapılmaktadır. Ancak son yıllarda 3 ayını geçmiş çocuklarda kullanılacak anestezi şeklinin genel anestezi olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Genel anestezi hem çocuğu ruhsal bakımdan koruyacak hem de iyileşme sürecini kısaltacaktır. Şüphesiz bu konforlu ve daha insancıl bir yaklaşım olmaktadır. Ayrıca günümüzde uygun ortamda, çocuklara özel, ileri teknoloji kullanılarak verilen genel anestezi eski yıllara göre çok daha güvenli hale gelmiştir.

Lokal anestezide ise; hangi koşullarda ve yaşta yapılırsa yapılsın çocuk penisine yapılacak olan iğne yüzünden büyük korku ve panik yaşamaktadır. Bu anlar çocuk tarafından yaşamı boyunca korkuyla hatırlanmaktadır. Bu nedenle lokal anestezi sadece 3 aydan küçük bebekler için önerilmektedir.

Komplikasyon ve sakıncalar

Sünnet sırasında derinin fazla kesilmesi, kötü nedbe dokusu kalması, kanama, şekil bozuklukları, idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcı sakatlıklar ve enfeksiyon karşılaşılabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.

Uyarılar

- Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varlığında kesinlikle sünnet yaptırılmamalıdır. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir.
- Ailede kanama hastalığı olan, düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü bulunan, iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan, zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmeleri gerekir.
- Ailede bulunan kronik (müzmin) hastalıklar, önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar (hastanede yatmayı gerektiren) ve ameliyatlar da girişimi yapacak olan hekim tarafından bilinmelidir.
- Sorunları olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alınarak tehlikeli durumlar oluşmasının önüne geçilebilmektedir.

Sünnet sonrası bakım

Hastanemizde kullanılan Plastibell yöntemi nedeniyle herhangi bir pansuman ya da bakım gerekmemektedir. İlk 24 saat düzenli ağrı kesici ve 3 gün süreyle yaraya antibiyotikli merhem kullanılması önerilir. Sünnet işleminin ertesi günü banyo yapılabilir. İşleme bağlı şişlik, hafif pembe lekelenmeler olabilir. Cerrahi iyileşme birkaç gün içinde olmakla beraber, görüntü olarak tam iyileşme 3 haftayı bulur.

 

 

 

 


 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 11 Yorum }
 • Mert Acarsoy 22.1.2010 23:50:44
  Dünyadaki en gereksiz, saçma ve zararlı adetlerden biridir sünnet.<br>İslamiyet 7.yüzyılda geldi. Sünnet 9.yüzyılda girdi. Peygamber de dahil bütün islam büyükleri sünnetsizdir. Siz doktorların yalanlarına kanmayın. Ucunda milyarlarca dolar var.<br>Bunu karşıtı olan dürüst doktor kesimi de var.
 • bjk bjk 22.1.2010 20:32:24
  sayın sevil altınkaynak; bir bebek en az 6 aya kadar sadece anne sütü ile beslenmesi gerekirken, siz hangi akılla 1.5 aylık bebeğe nasıl olur da anestezi ilacı verdirdiniz???
 • Mehmet ari 22.1.2010 20:04:24
  insanoglunun icat ettigi aptal bir icat var ise oda sünnettir!<br>resmen amputasyon!<br>resmen tanriya isyan!<br>demek o iyi yaratamamis!
 • CANSEL SERRA CANOZ 22.1.2010 19:50:58
  üniversitemde hocamız çok ünlü bir prof .sünnet için 0-2 ay yada 11 yaş sonrası dedi..ara dönemde dönem soyut kavram gelişimi yok bedene yapılan bu girişim çocugun ruh saglıgını bozuyor..örn:yeterszilik erken boşalma en çok türkiyedeymiş..saglık problemi yoksa erken yapmayın.zaten farz değil sünnet
 • dusunun 1984 22.1.2010 17:50:52
  Sunnet yuzunden psikolojik hasar gormus erkek var mi.. Turkiyede bugune kadar tum erkekler sunnet oluyor.yeni doganlar sunnet ettirilerek bu isin anlami yitiriliyor bence...
 • Ali İhsan ASLAN 22.1.2010 15:39:06
  Saçma sapan köhneleşmiş ortadoğu geleneklerinden biri, bunun bir de uygun yaşı olduğunu tıbben iddia etmek te ancak yanlı hekimlerin görüşleriyle mümkün olabilir. Bize çok gerekli olmazsa olmaz gibi kemikleşmiş ama ne amaca hizmet ettiği hiçbir zaman açıklanamaya kanlı bir Yahudi geleneği.
Sayfa Başı
HaberlerGüneydoğu Anadoluantep lezzetleriKaradenizTRABZONSümela ManastırıYılbaşıKış