ANKARA HABERLERİ

Suni protez yerine doğal kıkırdak

Doğahan GİRİTLİOĞLU
11.08.2017 - 14:13Son Güncelleme :

Türk hekimleri tarafından geliştirilen yeni bir tedavi yöntemiyle, kemik ve kıkırdak problemi yaşayan hastalar bıçak altına yatmadan tedavi edilebilecek. Kök hücreden alınacak kıkırdak doku transferiyle gerçekleştirilecek yeni uygulama, suni protez ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof Dr. Murat Bozkurt ve ekibi tarafından geliştirilen yeni bir tedavi yöntemiyle dizinde veya bileğinde kıkırdak problemi yaşayan hastalar protez ameliyatına mahkum kalmayacak. Kök hücre ile oluşturulan doğal dolgu maddesi kullanılarak gerçekleştirilen yöntem, kemik ve kıkırdaktaki aşınmaların ameliyatsız tedavi edilebilmesine olanak sağlıyor. TÜBİTAK projesi olarak hayata geçirilen buluşun uluslarası patenti de Bozkurt ve ekibinden oluşan Türk hekimlerinde bulunuyor. Yeni tedavi yönteminin hastalara sağladığı avantajlara dikkat çeken Bozkurt şu bilgileri verdi:

KIKIRDAK DOKUYA ÇEVRİLİYOR

“Bu uygulamayı hayata geçirmekteki en büyük amacımız hastaların proteze mahkum kalmamamsıydı. Geldiğimiz noktada deneylerimiz sonucunda yüzde 90’a yakın bir başarı sağladık. Kişinin kendi dokularından oluşturulan doğal kıkırdak, hasarlı bölgeye yerleştiriliyor. Böylece suni proteze ihtiyaç kalmıyor. Yağından veya kemik iliğinde aldığımız kök hücreyi kıkırdak dokuya çeviriyoruz.

Suni protez yerine doğal kıkırdak


ERKEN TEŞHİS BAŞARI GETİRİYOR

Ülkemizde kısa sürede yaygınlaşacak bu uygulamayla sadece kıkırdak değil altındaki bozulan kemik yapısı da güçleniyor. Kıkırdakların bozulmaya başladığı dönemde tedaviye başlamak oldukça önemli. 55 yaşına kadar olan kıkırdak problemli hastalarda, kişinin kendi dokularını kıkırdak hücrelerine dönüştürüp bunu da kişinin kendisine nakledebiliyoruz.

YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR

Doğal kıkırdak iyileşme sürecini kısaltıyor ve ağrısız, uzun ömürlü bir tedavi imkanı sağlanıyor. Uygulanan kişilerde eklem tazelenmesi de oluyor. Uzun vadede olabilecek proteze ihtiyacını da ortadan kaldırıyoruz. Yeni yöntemde açma kesme, ameliyat yok. Hastlar fizik tedaviye devam edip, normal hayatına dönüyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Suni protez yerine doğal kıkırdak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2017 tarihinde saat 14 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suni protez yerine doğal kıkırdak haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı