Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sun: Türkiye yazılımın yeni merkezi olur

  Hanife BAŞ
  23 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 23 Temmuz 2007 - 01:06

  Dünyada yazılım sektörünün yeni merkezinin Türkiye olacağını belirten teknoloji şirketi Sun Microsystems’ın Kurucusu ve Ar-Ge’den Sorumlu Başkan Yardımcısı John Gage, "Türkiye gelecek yıllarda bilişimde önemli bir yere sahip olacak. Türkiye’ye araştırma ve geliştirmeyi destekleyecek yatırımlar yapmayı planlıyoruz" dedi.

  TEKNOLOJİ şirketi ve Java’nın geliştiricisi Sun Microsystems’ın Kurucusu ve Ar-Ge’den Sorumlu Başkan Yardımcısı John Gage, Türkiye’nin gelecek yılllarda atak yaparak bilişim sektöründe önemli bir yere sahip olacağını belirterek, "Geçmişte uzun yıllar Hindistan’ın başarı hikayesini konuştuk. Ama ben inanıyorum ki yazılım sektörünün yeni merkezi Türkiye olacak. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’den büyük küresel yazılım şirketleri çıkmasını bekleyebiliriz" dedi.

  EN HIZLI BÜYÜYORSUNUZ: Türkiye’nin çok genç ve eğitimli bir nüfusu bulunduğunu ve genç neslin teknoloji ve bilişime son derece meraklı olduğunu dile getiren Gage, "Türkiye’den çıkan birçok proje var. 1980’lerde ABD yeni gelişmelere çok açıktı ve bu şansı kullandık. Şu anda, Türkiye’nin de bizim sahip olduğumuza benzer bir potansiyeli ve bölgede çok büyük etkisi olduğunu görüyorum" diye konuştu. Gage, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki operasyonlarında Türkiye’nin Rusya’dan sonra ikinci sırada yer aldığını da aktararak, Türkiye’nin bu coğrafyada en hızlı büyüyen ülke konumunda olduğunu, bu büyüme hızına paralel de kendilerinin Türkiye’ye yönelik yatırım planları bulunduğunu açıkladı. Sun Microsystems olarak Ar-Ge konusuna hassas yaklaştıklarını dile getiren John Gage, bu bağlamda Türkiye ve Türkiye gibi gelişmekte olan diğer ülkelere özellikle araştırma ve geliştirmeyi destekleyecek yatırımları her zaman planladıklarını vurguladı.

  BÜYÜK POTANSİYEL VAR: Sun olarak Türkiye’deki faaliyetlerinden memnun olduklarını da ifade eden Gage, geçen yılki cirolarının 59 milyon dolar olduğunu ve her yıl Türkiye’de pazara göre iki daha fazla yaklaşık yüzde 30 oranında büyüdüklerini, bunun da Türkiye pazarındaki başarılarını ortaya koyduğunu vurguladı. John Gage, uzun zaman önce ekonominin lokomotifi haline gelen teknolojinin, kurumların çok daha az maliyetlerle çok daha etkin biçimde büyümelerine olanak tanıdığını ve bilişim sektöründeki gelişmelerin ekonominin gelişmesine ve iyileşmesine katkısının yadsınamadığını dile getirerek, IDC’nin verilerine göre, Türkiye’de toplam 4.1 milyar dolar değerinde bilişim pazarı bulunduğunu ve bu pazarın yüzde 12,5 oranında büyüdüğünü aktardı. Gage, Türk ekonomisindeki büyümeyi ve kurumların işlerini büyütme yolundaki ihtiyaçlarını gördüğünde de, bu pazarda çok büyük bir potansiyel olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğini ifade etti.

  SEÇSİS’te bizim ürünlerimiz var

  SUN Microsystems Kurucusu John Gage, son birkaç yılda Türk ekonomisinin istikrarlı bir görünüm sergilediğini belirterek, Türk ekonomisi hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: "Kısa sürede ekonomide birçok iyileştirme ve reform gerçekleştirdiniz. Yabancı yatırım bir ülkenin büyümesinde rol oynayan önemli konulardan biridir ve siz yabancı yatırımcıların ilgisini çeken bir ülke haline geldiniz. Bir seçim süreci yaşadı. Türkiye’de ileride e-seçimlere de olanak tanıyacak olan Yüksek Seçim Kurulu’nin SEÇSİS Projesi’nde donanım çözümlerimiz kullanıldığından, Sun olarak seçim sürecini de yakından takip ettik. Seçim sürecinde kısa bir süre durağan bir ekonomiye sahip olmanız son derece normaldi. Ama yeni gelecek hükümetin önümüzdeki yıllarda başarılı ekonomik uygulamaları devam ettireceğine inanıyorum. Öyle görünüyor ki Türkiye artık büyümesi kesintiye uğramayacak bir noktada, bence kim gelirse gelsin bu rotadan sapmadan yoluna devam edecek."

  Yerel yazılımcılara pazar yaratıyoruz

  SUN
  olarak yerel yazılım şirketleriyle her zaman stratejik işbirliği içinde olduklarını dile getiren John Gage, "Yerel yazılım iş ortaklarımızın ürünlerini yurtdışı pazarlarda da konumlandırabilmemiz sebebiyle yerel yazılım şirketlerine önemli katkılarda bulunabiliyoruz. AR-GE’ye çok önem veren, Türk yazılım şirketlerinin büyük müşterilerimiz tarafından da tercih edilmelerine katkıda bulunabilmek, yerel yazılım pazarını büyütmede önemli rol oynuyor" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı