Sun, rakibi Microsoft'a çökmeyen sistem üretti

Hürriyet Haber
15 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 15 Eylül 1998 - 00:01

AT&T ile anlaşan Sun Microsystems, Microsoft'un popüler ancak sorunlu işletim sistemi Windows NT'nin, hiç çökmemekle ünlü Solaris işletim sisteminin üzerinde kullanılabilmesini sağlayacak yeni bir yazılım duyurdu.

Java yüzünden Microsoft'la mahkemelik olan Sun Microsystems, rakibinin en önemli ürünlerinden biri olan Windows NT işletim sisteminin, kendi Solaris işletim sistemi üzerinde çalışabilmesine olanak verecek yeni bir çözümün duyurusun yaptı. New York'da gerçekleştirilen ve çeşitli büyük şirketlerden bin kadar üst düzey yöneticinin katıldığı ‘‘Enterprise Computing Forum’’da duyurulan ve ‘‘Project Cascade’’ kod adıyla tanıtılan yeni yazılım, kasım ayı başında piyasaya sunulacak.

Sun'ın yeni ürünü Project Cascade, Windows NT'nin Unix işletim sistemi üzerinde çalıştırılabilmesini sağlayan ve AT&T tarafından geliştirilen ‘‘Advanced Server for Unix’’ yazılımı kullanılarak geliştirilmiş.

New York'da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Sun Microsystems Teknoloji Direktörü Gref Papadopoulus, Project Cascade'i geliştirmekle hem NT sunucularına has bazı avantajların Sun'ın Solaris işletim sistemi üzerinde de kullanılabilmesini sağladıklarını, hem de Windows NT kullanıcılarının sık sık yaşadıkları sistem kilitlenmesi ve çökmelerine, Solaris'in güvenli ortamıyla çözüm getirdiklerini söyledi.

ÇÖKMEYEN SİSTEM

Sun'ın güvenilirliği, esnekliği ve ölçeklenebilirliğiyle ünlü Solaris işletim sistemi, bu özellikleri sayesinde önemli iş gücü kayıplarına yol açan sistem kilitlenmelerini önlüyor ve şirketlerin bilgisayar sistemlerinin gerek duyulduğunda kolayca büyütülebilmesine olanak tanıyor. Bir bakıma şirketlerin Windows 95'i sayılabilecek Windows NT ise kolay kullanım özellikleriyle tercih ediliyor. Project Cascade, bu iki işletim sisteminin kendine has avantajlarının bir arada kullanılabilmesini hedefliyor.

‘‘Enterprise Computing Forum’’da duyurusu yapılan bir başka yeni ürün, SunPCi ise Windows ortamında kullanılan Exchange, BackOffice gibi Microsoft ürünlerinin Solaris işletim sistemi üzerinde çalıştırılabilmesini sağlıyor. Kendi başına bir kişisel bilgisayar olma özelliği taşıyan SunPCi kartı, Solaris sunucularına takılarak çalışıyor.

Sun Microsystems Başkanı Scott McNealy, Windows NT'nin çökmeden çalışmasını sağlayacak ‘‘Project Cascade’’ çözümünü yere çökerek anlattı.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı