Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sun Prens Harry'nin fotoğraflarını yayımladı

  Hürriyet Planet
  25 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2012 - 16:33

  İngiltere'nin en yüksek tirajlı tabloid gazetesi Sun, İngiltere kraliyet tahtının üçüncü sıradaki varisi Prens Harry’nin çıplak fotoğraflarını yayımladı.

  Sun gazetesi bugünkü sayısında manşetinden yer verdiği fotoğrafların yanında, "Tahtın varisi: Harry'nin internette gördüğünüz çıplak fotoğrafları"başlığını attı.

   

  PRENS BÖYLE GÖRÜNTÜLENMİŞTİ / FOTO GALERİ

   

  Gazetenin sahibi News International şirketi, kraliyet ailesinin avukatlarının devreye girerek, "özel hayatın ihlali" anlamına geleceği gerekçesiyle fotoğrafların basılmamasını istediğini bildirdi. Ancak Sun gazetesi,fotoğrafların zaten dünya genelinde birçok kaynakta bulunduğunu, okuyucularının da bu fotoğrafları görmeye hakkı olduğunu, böylece ülkedeki basın özgürlüğünün sınandığını savundu.

   

  /images/100/0x0/55eb3a43f018fbb8f8b3aa02İNGİLİZ BASINI TARTIŞIYOR
  27 yaşındaki Prens Harry'nin Las Vegas'ta tatildeyken, arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirirken telefonla çekildiği tahmin edilen ve yayımlanan çıplak fotoğrafları, İngiltere'de tartışmaya yol açıyor.

   
  Sun gazetesi editörü David Dinsmore fotoğrafları basmadan önce çok düşündüklerini ifade ederek, "Bizim için bu konu tamamen basın özgürlüğüyle ilgili" dedi. Dinsmore, fotoğrafların birçok internet sitesine konulmasını, ancak her gün 8 milyon kişinin okuduğu Sun gazetesinde basılamamasını "saçma" olarak niteledi.

   

  Telekulak skandalı nedeniyle soruşturmaya uğrayan ve kapanan News of the World gazetesinin eski editörü Neil Wallis, son soruşturmanın basının sesini kıstığını söyleyerek “Soruşturma açılmadan önceki dönemde karşıma çıksa bu fotoğrafları basardım. Gayet eğlenceli, klasik bir gazetecilik fırsatı” dedi.

   

  Daily Telegraph gazetesi ise fotoğrafların yayımlanmasının sarayı utandıracağı gibi prensin güvenliğini de tehlikeye sokacağı yorumunu yaptı. Independent gazetesinden Chris Blackhurst, “Biz burada özel yaşam hakkı beklentisini gördük” diyerek Sun gazetesini eleştirdi.

   

  Sun gazetesinin fotoğrafları bugün yayımlamasının ardından, ülkedeki Basın Şikayetleri Komisyonu (PCC) şimdiye kadar saraydan resmi bir şikayet almadıklarını bildirdi. Ancak İngiliz kraliyeti, fotoğraflar basılmadan önce birkaç İngiliz gazetesiyle irtibata geçerek yayımlanmamasını istedi.

   

  PATRON DESTEK OLDU
  News International’ın patronu Rupert Murdoch'ın kızı Elisabeth Murdoch da Prens Harry'nin çıplak pozlarını yayımlayan Sun gazetesine arka çıktı, hatta Prens'in "hoş" göründüğünü söyledi.

   

  Murdoch “Bu fotoğrafı basamayan bir dünyada yaşasaydım üzücü olurdu. İnternette kolaylıkla erişilebilen materyalleri gazeteler basmak zorunda. Prens Harry için kötü hissettim. Tatlı ve oldukça sevimli biri” dedi.

   

  BAŞKA FOTOĞRAFLAR DA OLABİLİR
  Prens Harry'nin fotoğrafları ilk olarak Amerikan dedikodu sitesi TMZ'de yayımlamıştı. Saray, resimlerde görülen kişinin Prens Harry olduğunu kabul etmişti.

   

  Sun gazetesi dün resimleri basmamış ancak, olayı canlandıran iki çıplak mankenin fotoğrafını kullanmıştı.

   

  TMZ magazin sitesi, Las Vegas’taki parti sırasında birçok kızın fotoğraf çektiğini, birkaç gün içinde yeni fotoğrafların çıkabileceğini açıkladı. Prens Harry’nin korumalarının fotoğrafın çekilmesine nasıl izin verdiği de tartışma konusu oldu.

   

  Daily Mail'e göre İngiliz devletinden para alan polis korumaları da Prens Harry ve arkadaşlarıyla eğlenceye dalmıştı, bu nedenle kızlar fotoğraf çekmeye başladığında “Fotoğraf yok” demekten başka bir müdahalede bulunmadı.

    

  Sun Prens Harrynin fotoğraflarını yayımladı İNGİLİZLER KORKTU HARRY’NİN FOTOĞRAFLARINI BASAMADI

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı