« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sumo güreşçileri Kırkpınar'a geliyor

Bu yıl 644'üncüsü düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne, Japon sumo güreşçileri de katılacak. Sumocular, gösteri amaçlı güreş yapacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

AK Parti Edirne Milletvekili ve eski Kırkpınar Ağası Ayağ, yaptığı yazılı açıklamada, Japonya'dan turist getiren bir firmanın çalışmalarıyla sumo güreşçilerinin Edirne'ye gelmesinin sağlanacağını belirtti.

Japonların Türk kültürünü yakından izlediğini ve ulusal televizyonlarında hazırlanan yağlı güreşlerle ilgili bir program sonrasında böyle bir organizasyona katılmayı istediklerini kaydeden Ayağ, “Yağlı güreşlerin dünyaya tanıtılması amacıyla, yapılan teklifi olumlu bulduk. Kırkpınar Yağlı Güreşleri bu çalışma sayesinde uluslararası Eurosport televizyon kanalı dahil birçok uluslararası televizyon kanalında yer alabilme şansını bulacak” dedi.  

Gerekli altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra Haziran ayındaki Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne Japon sumo güreşçilerinin katılması için çalışacaklarını, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin de bu konuyla yakından ilgilendiğini belirten Ayağ, “Belediye Başkanımız, sumo güreşçilerinin Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılması talebini memnuniyetle karşılamıştır. Daha önce dünyanın birçok yerinde dikkat çeken güreşlerimize Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerinden misafir güreşçiler katılmıştı. Bu yıl da Japon sumo güreşçilerinin katılmak istemesi bizim için mutluluk verici bir gelişmedir. Bu sayede Kırkpınar Yağlı Güreşleri uluslararası platformda tanıtılacak ve kültürel alanda ne denli önemli değerlere sahip olduğumuz bir kez daha anlaşılmış olacak” bilgisini verdi.
 
Ayağ, sumo güreşlerinin daha çok kısa süreli ve gösteri amaçlı olduğunu belirtti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler