Ege Haberleri

EGE

  Sümerbank izleri bugüne taşınıyor

  Hürriyet Haber
  25 Eylül 2015 - 13:04Son Güncelleme : 25 Eylül 2015 - 13:04

  HER evde iz bırakan Sümerbank kumaşları, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğretim üyelerinin elinde yeniden canlanıyor.

  Kıyafetlerden mefruşata kadar birbirinden farklı ürünler, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü tarafından Kasım ayında açılacak sergi için üretiliyor. "Dijital Tekstil Desen Arşivi ve Sanal Müze Oluşturulması" başlığı altında yürütülen çalışmada üniversiteye bağışlanan ve Sümerbank İzmir Halkapınar Tesisleri’nde 1950 - 2000 yılları arasında üretilen kumaşların birebir örnekleri basılıyor, dikiliyor.

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Sümerbank Halkapınar Tesisleri’nden yaklaşık 200 bin kumaşın üniversite bünyesinde koruma altına alındığını belirtti. Prof. Dr. Adanır, "Kumaşlar, 2006 yılında Sümerbank Halkapınar Fabrikası’ndan okulumuza bağışlandı. Kumaşlarımız dijital bir arşive aktarılıyor ve ilgililerin de kullanımına açılacak. Bu kapsamda, tarihimizi, her evde bir anı bırakan Sümerbank kumaşlarından yola çıkarak bir sergi açmayı amaçladık. Bu kapsamda 1950’li yıllardan 2000’lere dek üretilen giysilerin fotoğraflarına ulaşmaya çalıştık. Fotoğraflarda yer alan giysilere yakın kumaşları arşivimizden seçtik. 12 tane dönem giysisi tasarladık ve ekibimizle bu kıyafetleri diktik" dedi.

  SERGİDE EV TEKSTİLİ DE OLACAK

  Prof. Dr. Adanır, Kasım ayında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açılacak sergide sadece dönem giysilerini değil evle ilgili Sümerbank kumaşlarının kullanıldığı diğer ürünlerin de yer alacağını ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı