"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Sümer’den ‘şiddetsiz’ önerileri

Tükiye Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Rıza Sümer,

hiçbir kesimin dışlanmayacağı ve ilk aşamada sivil toplum örgütlerinin (STK) ağırlıklı olacağı ulusal bir ağın (platform) kurulmasını; gençlik, halk, siyaset ve hükümet temsilcilerinin, bir aile anlayışı içinde yüzyüze görüşmesini, Türkiye’nin, alanlardan masalara birlikte gitmeyi başarmasını, polisin bireysel veya toplu şiddetinin durdurulmasını, sokakta şiddetsiz yöntemlerle istemedikleri konulara tepki gösteren halk kesimlerinin ve özellikle gençlerin, varlığı kesin olan provokasyonlara karşı uyanık bulunmasını, yasalara aykırı davrananların, şiddet uygulayanların, ölüm ve yaralanmalara neden olanların ve çevreye zarar verenlerin, kamu yöneticisi, kamu görevlisi veya halkın içinden ayırımı gözetilmeksizin adalete teslim edilmesini beklediklerini söylüyor.
Sümer devam ediyor:
“Türkiye, gençlerinin karşısına polisle çıkmak gibi sonuç vermeyeceği belli olan ve ağır bedeller ödeten eski bir yöntemden vazgeçmek zorundadır. Türkiye şimdi, ilk kez, gençlerini ve rahatsızlık duyan kesimlerin haykırışlarını duymalı, seslerini dinlemeli ve sorunları birlikte çözmelidir. Federasyonumuz, hiçbir kesimin dışlanmayacağı, Taksim Platformunun önderlik yapacağı ulusal bir ağın kurulmasını önermektedir. Federasyonumuz, şiddetsiz yaklaşımlarla oluşturulacak böyle bir ağın bir parçası olmaya ve ‘Türkiye ve Dünya Evimiz’ diyen gençlerinin temiz yüreklerini sürece katmaya hazırdır.”
Sümer’in şiddetsiz önerileri şöyle:
STK’ların ağırlıklı olacağı ulusal bir ağ (Platform kurulmalı).
Gençlik, halk, siyaset ve hükümet temsilcileri, bir aile anlayışı içinde olmalı.
Türkiye, alanlardan masalara birlikte gitmeyi başarmalı.
Polisin bireysel veya toplu şiddeti durdurulmalı..
Sokakta şiddetsiz tepki gösteren halk, provokasyonlara karşı uyanık olmalı.
Ölüm ve yaralanmalara neden olanlar bulunmalı.
Gözaltına alınanlarla ilgili yasal işlemler hızlandırılmalı.
 
İki belediyenin anlaşamaması sorunları çözümsüz bırakıyor
 
Ben Türkkonut bölgesinde mülkü olan bir vatandaşım. Çok zor birikimlerimizle bir ev sahibi oldum. Türkkonut’ta bulunan evim için iki yıl önce 160 lira emlak vergisi öderken, Yenimahalle Belediyesi tespit ettirmiş, 380 TL yapmışlar. Bunun nedenini belediyeye dilekçe ile sorduğumda Encümen karar aldı siz artık 1. sınıf oldunuz bu şekilde vergi vereceksiniz, dediler.
Vergi vermeye gelince 1. sınıf oluyoruz ama heyelan nedeni ile bölge kayıyor, ilgilenen yok, tedbir aşamasında son sınıfız herhalde.
Ama bizim bir ‘heyelan’ sorunumuz var. Sorunun çözümünde Yenimahalle Belediyesi ile Büyükşehir topu birbirine atıyor. İlgilenen yok. İlla evler çökünce mi tedbir alacaklar?
İskanlı konutlarda oturuyoruz ama sanki gecekondu muamelesi görüyoruz.
Bu konuya yer verirseniz, umarım başkanlar seçim öncesi konu ile ilgilenirler. Eğer ilçe belediyesi ve Büyükşehir
bölgesinde değil ise biz de vergimizi ödemeyelim, kendi imkanlarımızla yapalım.
Bölgede her mülk sahibi yapılan altyapı hizmetleri için hatırı sayılır bir para ödemiştir. (Türk Konut, 8-10 yıl kadar önce bizden altyapı hizmetleri için 6-7 bin lira para aldığını hatırlıyorum.)
Bütün mesele caminin getirdiği yük... Türk Konut’un yaptığı o mükemmel olarak nitelenen caminin yapımında fore kazıkların güçlü olmaması çökme olayından endişe edildiği söyleniyor. Lütfen iki belediye bir karar versin; acı bir olayla karşılaşmayalım.
Tahir AKGÖNÜLLÜ
 
PTT’ye güvenip davetiye göndermeyin
 
Çocuğumun nikah töreni (8 Haziran) için posta yolu ile (Batıkent-Yenimahalle) göndermiş olduğum davetiyelerin bir çoğu adreslere ulaşmamıştır. PTT’den verilen makbuzda “Kıymetli evrak olmadığı için sorumluluk alınmamaktadır” ibaresini gördüğümde zaten içime bir kuşku düşmüştü.
Bu kuşkunun kaynağı PTT’nin uygulamalarına yönelik söylentilerdir.
Şimdi soruyorum:
- Maden sorumluluk alınmamaktadır. Neden davetiyeler için ücret alınmaktadır?
- Bir kamu idaresine bu tür (çok sayıda şikayet duydum) bir uygulama yakışıyor mu?
Lütfen başka insanlar da benim gibi mağdur olmasın.
Nezih ARRAN
 

Biliyor musunuz
 
Ankara Tabip Odası’nın 1-7 Haziran arasında kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan orantısız güç nedeniyle yaralananların sayısını 839; bu bilgiler ışığında bugüne kadar Ankara’da toplam kayıtlı yaralı sayısının 1206 olduğunu açıkladığını... Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün açıklamasına göre; A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin olan ıspanağın 26.176 ton ile Türkiye’de en çok Ankara’da yetiştirildiğini... 

Kavşak istiyoruz
 
Söğütözü kavşağında kongre merkezi olarak yıllar önce yapılmaya başlanan, bir türlü tamamlanmayan ve daha sonra yıkılması kararı alınan binanın biran önce yıkım işlemlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Sözkonusu kavşağın Çukurambar yönünden gelirken Kızılay yönüne sağlıklı bir şekilde sağa dönülebilecek şekilde yeniden yapılmasınını istiyoruz.
Tahsin Deniz ARPACI
 
Melih Gökçek ne yapacak
 
Hergün yüzlerce gazeteciye ilginç notlar geçen Özden Mengi ‘medya komiseri’nin günkü yazılarından biri şöyle:
“Melih Gökçek ne yapacak?
Başbakan Erdoğan Çankaya’ya çıkarsa AK Parti Genel Başkanlığına aday olacak.
Başbakan Erdoğan Çankaya’ya aday olmazsa; Melih Gökçek, Ankara Belediye Başkanlığına devam edecek.
Başbakan Erdoğan Çankaya’ya aday olmaz, Melih Gökçek’i Ankara Belediye başkanlığına aday göstermez ise ne olacak?
Melih Gökçek o zaman Kanaltürk, Beyaz tv, TV8, Cine5 üzerinde Mustafa Sarıgül’ü destekleyecek.”
Katılır mısınız?

X