AMASYA HABERLERİ

Suluovalı Kırmızı Et Üreticileri Birliği mezbaha arsa satış ihalesini kazandı

AA / Murat ARSLAN
13.01.2015 - 14:42Son Güncelleme :
AA / Murat ARSLAN

AMASYA (AA) - Suluova Belediyesi tarafında ihaleye çıkarılan belediye mezbaha arsa satış ihalesini Suluovalı Kırmızı Et Üreticileri Birliği adlı.

Belediye Başkanı Fatih Üçok, AA muhabirine yaptığı açılamada, belediyeye ait 7 bin 500 metrekare alanı bulunan ve Suluova Belediyesi tarafından satışa çıkarılan uzun zamandır atıl durumdaki belediye mezbahası arsa satış ihalesini 2 milyon 101 bin TL’ye Suluova Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nin kazandığını söyledi.

İhalenin zorlu ve centilmence geçtiğini ifade Üçok, şöyle devam etti:

"İlçemizde mevcut bulunan Amasya Pancar Ekicilerine bağlı Pan Et Et Kesim Tesisleri 10 gün önce kapanmıştı. Pan Et tesislerinin kapanması sonucu kesimhane sıkıntısına düşen ilçemiz besi üreticileri aldıkları bu ihale neticesinde yeni ve modern bir mezbaha yaparak kesimhane ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar. Biz de belediye olarak elimizden gelen desteği kendilerine sağlayacağız. Bu ihaleyi Suluovalı Kırmızı Et Üreticileri Birliğinin alması önemliydi. Atıl duran bir mezbahanın yerine yeniden yenisi yapılarak faaliyete geçip işlevlik kazanacak olmasından da mutluyuz. Kesimhane sıkıntısı içine giren ve dış bölgelere kesim için gitmek durumunda kalan ilçe besicilerimiz ihale neticesinde yapacakları yeni ve modern bir mezbaha ile bu ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar. Ayrıca Suluova’mız önemli bir tesis kazanmış olacaktır. Zorlu bir ihale süreci oldu, Suluova Kırmızı Et Üreticileri Birliğimiz zaferle çıktı, tebrik ediyoruz."

İhaleyi kazanmaktan mutlu olduklarını ve besi üreticileri için mezbahanın çok önemli olduğunu belirten Suluova Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Esem Kodaman ise şunları dile getirdi:

"İhaleyi kazanmış olmaktan birliğimiz ve ilçe besicilerimiz adına sevinçliyiz. Mezbaha arsasını alarak yeni ve modern bir yeni mezbaha yapacağız. Besicilerimizin mezbahası olması gerekiyordu onun için mücadele ettik. Çünkü mezbaha ve kesimhane besiciliğin diğer bir önemli ayağıdır. Pan Et et kesim tesislerinin kapatılmasından sonra tekelleşmenin ve sokak kesimciliğinin önüne geçmek, daha nezih ortamlarda besi hayvanlarının kesilerek hijyen bir şekilde kaçak kayıp olmadan tüketiciye ulaşması için çok önemliydi. Suluovalı besicilere yapacağımız yeni bir mezbaha güç katacaktır. Bu durum besi sektörümüzün daha nitelikli büyümesi ve besicilerimizin mağduriyetlerinin son bulması anlamına gelir. İhaleden sonra kırsal kalkınmaya proje sunarak alacağımız hibe destekleriyle 7 - 8 ay içinde mezbaha alanının da yeni modern bir mezbaha yapıp faaliyete geçirerek ilçe besicilerimizin hizmetine sunacağız. Belediye başkanımıza ve üyelerimize teşekkür ediyoruz. Suluovalı besicilerin artık kendilerine ait bir kesimhanesi olacak. Bu yeni kesimhane yoğun olarak yapılan ve ülkemiz et ihtiyacının yüzde 4'ünü karşılayan ilçe besiciliğimize de güç katacaktır."

İhalenin yapılacağı belediye binası önünde toplanan ve başlangıçta ihale sürecinde tedirgin ve endişeli olan Suluovalı besiciler ihaleyi kendi birliklerinin kazandığı haberi üzerine büyük bir sevinç gösterisinde bulunup birlik başkanı ve yönetimini alkışlarla tebrik ettikten sonra olaysız dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Amasya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Amasya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Suluovalı Kırmızı Et Üreticileri Birliği mezbaha arsa satış ihalesini kazandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:03
 • Akşam
  17:18
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı