Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sülün Osman ’99

  Hürriyet Haber
  17 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ocak 1999 - 00:01

  51 yaşındaki dolandırıcı Mehmet Ali Balaban, ‘‘Ben savcıyım’’ diyerek imzaladığı 36.5 milyarlık senetlerle, tek kuruş ödemeden 2 market ve 1 Mercedes satın aldı.

  DOLANDIRICILIĞI dillere destan olan Sülün Osman'ın 1999 versiyonu, Ankara'da ortaya çıktı. Kendisini herkese Cumhuriyet Savcısı olarak tanıtan Mehmet Ali Balaban, önce Ankara'nın lüks semtlerinden Gaziosmanpaşa Mahatma Gandi Caddesi'nde dayalı döşeli lüks bir büro kiraladı. Yanında çalışan Efraim Aktaş ise çevresindekilere, ‘‘Dikkat edin, bu kişi Cumhuriyet Savcısı'dır. Başınız sıkışırsa her türlü yardımı yapar’’ diye güven verdi.

  Önce 500 SEL Mercedes

  Balaban, önce gazete ilanıyla satılan 500 SEL Mercedes'i, kendisini savcı olarak tanıtarak 49 bin marka (9.5 milyar lira) satın aldı ve senet imzaladı. Aktaş'ı da, makam şoförü yapan ve böylece çevresinde çok önemli bir kişi olduğu imajını yayan Balaban, gazete ilanıyla satılan Cebeci'deki Ekşioğlu Gıda Market'i 19 milyara ve Çankaya'daki Can Orhan Yılmaz'a ait marketi de 8 milyara aynı yöntemle aldı. Balaban'ı savcı sanan ve altındaki lüks Mercedes'i gören işyeri sahipleri, beş kuruş para almadan marketlerini senetle Balaban'a devrettiler. Ancak senetlerin ödeme günü geldiğinde Balaban'ın foyası da ortaya çıktı.

  İkisi de hapiste

  Mehmet Ali Balaban, senetlerin ödeme gününde de, aylarca kullandığı marketler için, ‘‘Bunlar iş yapmıyor. Geri alın. Senetlerimi de geri verin’’ dedi. Market sahipleri ise, ‘‘Sen bizim milyarlarca değerindeki mallarımızı sattıktan sonra, para ödemeden senetlerini nasıl geri istersin?’’ diye Adliye'ye başvurdular. Dolandırıcı olduğu anlaşılan Balaban, Mali Şube ekiplerince kıskıvrak yakalanıp, mahkemece tutuklandı. Balaban'ın iki yıldan beri, aynı şekilde başka kişileri dolandırdığı için gıyabi tutuklama kararıyla arandığı da ortaya çıktı. Efraim Aktaş'ın da arandığı saptandı. İki suç ortağı şimdi hapiste.

  Sülün Osman lakabı takılan Osman Ziya Sülün, 1950-60 yıllarında İstanbul'a köyden yeni gelmiş saf insanlara meydan saatlerini, tramvayları, üniversite bahçesini, Galata Kulesi'ni, Şehir Hatları Vapurlarını satmasıyla ün yapmıştı. Galata Köprüsü'nü satmak üzereyken tesadüfen yakalanan Sülün Osman, Yeşilçam'da bir süre figüranlık ve kostüm kiralama işi de yaptı. Sülün Osman'ın hocası ise Kumkapılı bir Rum olan Aleko'ydu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı