Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sulukule'nin savaşı Economist'te

  Hürriyet Haber
  18 Ağustos 2006 - 12:53Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 13:14

  Economist dergisinin bu haftaki sayısında İstanbul Belediyesi'nin Sulukule'deki Romanları tahliye planları ve Romanların mücadelesine yer verildi. Haberde, Türkiye’de ayrımcılığın yayılmaya başladığının altı çizildi.

  İngiltere'de yayımlanan Economist dergisinin bu haftaki sayısında, Kentsel dönüşüm Projesi çerçevesinde İstanbul Belediyesi'nin Sulukule'deki Romanları tahliye planlarının ve Sulukuleliler'in tepkisinin anlatıldığı bir haber yer aldı.

  Amberin Zaman imzalı "Buldozerlerle Savaş" başlıklı heberde, Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, bu bölgeyi koruma amacındaki ısrarlı tavrından sözedilirken, burada yaşayanlara verilecek tazminatın yanında, ev alabilmeleri için uygun kredi olanakları tanınacağı da belirtildi. Roman liderlerinden Şükrü Panduk'un, "Zaten bizim olan bir şeye yeniden para ödeme fikri saçmalık, çoğumuz çocuklarımızı besleyecek parayı zor buluyoruz" dediği aktarılan haberde, asıl amacın “kendilerini buradan çıkartmak” olduğu düşüncesine yer verildi.

  İstanbul'un Asya yakasında çok sayıda Romanın kulübelerde yaşadığına ve taşınmayı reddetmelerinin ardından, belediye çalışanlarının buldozerlerle evlerini yıktığına değinilen haberde, "Türkler'in pek azı Türkiye'nin en büyük Roman nüfusuna sahip ülkelerden biri olduğundan, burada 2 milyon Romanın yaşadığından haberdar" ifadeleri kullanıldı.

  “TÜRKİYE’DE AYRIMCILIK YAYILIYOR”

  BBC Türkçe Servisi'nin de yer verdiği haberde, "Türkiye'de asla Avrupa'dakine benzer ırkçı şiddete maruz kalmayan Romanlara karşı ayrımcılık, şimdilerde yaygınlaşmış durumda. 1934 tarihli bir yasa, Romanları vatandaşlığa kabul etmeme hakkı veriyor. Siyasette başarılı olmuş pek çok Roman, kökenini saklıyor, müzik ve sinema alanında da öyle" denildi.

  Türkiye'nin Avrupa Birliği hedefinden yüreklenen Romanların de artık kendilerini savunmaya başladığı belirtilen haberde, "Roman kökenli gazeteci Mustafa Aksu, Romanları 'fahişe, hırsız' diye tanımlayan Kültür Bakanlığı'nın çıkardığı bir kitap hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açtı. Punduk da Sulukle için savaşıyor" ifadeleri yer aldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı