Ege Haberleri

EGE

  Sulukule tartışması

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 03.02.2000 - 00:01

  KONAK Belediye Meclisi, 2000'in ilk toplantısında, Kahramanlar'daki Ege Mahallesi'yle ilgili tartışmalarla karıştı. CHP'li Yaşar Karagül bazı gazetelerde yer alan, ‘‘Tenekeli Mahalle Sulukule olacak'' haberlerinin kupürlerini göstererek, Başkan Erdal İzgi'nin mahallede yaşayanları rencide ettiğini söyledi.

  İZGİ, ‘‘Sulukule'' sözünü kullanmadığını, Ege Mahallesi'ni, altyapı ve çevre düzenlemelerinden sonra eğlence merkezi yapma düşüncesini açıkladığını belirtti. Sözlerinin çarpıtıldığını söyleyen İzgi'ye Karagül, ‘‘Size çeribaşı ünvanı veriyoruz'' deyince hava gerginleşti. Dinleyiciler arasındaki Karagül'ün Ege Mahallesi'nden konukları da tartışmalara karışınca, DSP'liler müdahale etti.

  DSP'liler eski başkan Ahmet Sarışın'la ilgili dosyaların unutulması için gündem değiştirme taktiği uygulandığını iddia edince, CHP'li Mustafa Kocaoğlu tepki gösterdi.

  Yüzünüze çarpacağım

  KOCAOĞLU, Sarışın'la ilgili dosyaları ön plana çıkararak, hizmetten kaçıldığını öne sürdü, İzgi'ye hitaben, ‘‘Uygulanmayan bazı Yargıtay kararlarını yüzünüze çarpacağım'' dedi. DSP'li Sabahattin Kavak da, ‘‘Başkanla bu şekilde konuşamazsınız'' diye bağırdı. Kocaoğlu ve Kavak birbirlerinin üzerine yürüdü.

  KARAGÜL ve Kocaoğlu'nu, söz almadan ve meclis üslubuna uymadan konuştukları için uyaran İzgi, provokasyona gelmeyeceğini belirtti. İzgi ‘‘Ege Mahallesi'ne gidip vatandaşlarla kucaklaşacağım. Şikayetlerinin sona ereceği ve daha iyi koşullar kazanacakları projeleri anlatacağım'' dedi. Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)

  BAŞKAN İZGİ:

  Çağdaş bir Ege Mahallesi

  Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, kent kimliği arayışındaki İzmir'de bazı bölgelerin sektörlere göre planlaması gerektiğini belirterek, Ege Mahallesi'nin müzikli restoranların bulunduğu bir eğlence merkezi olabileceğini söyledi. Altyapı ve çevre düzenlemesi yapılarak yenilenmeye en çok ihtiyaç duyulan yerlerden birinin Ege Mahallesi olduğunu belirten İzgi, mahallenin İzmir girişinde estetik açıdan da rahatsızlık veren bir yer olduğunu söyledi. İzgi, Ege Mahallesi'nde gerekirse yüksek yapılara da izin vererek burada yaşayanların daha iyi ev ve yaşam stardlarına kavuşmalarını sağlamak ve şikayetlerini sona erdirmek amacında olduklarını ifade etti. Hiç Sulukule'ye gitmediğini, öyle bir sözcüğü de ağzına almadığını belirten Başkan İzgi,‘‘Burada yaşayan vatandaşlarımızı rencide edici bir konuşma yapmadım. Sözlerim, amaçlı olarak çarptırılıyor'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı