Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi için Danıştay son noktayı koydu

Hürriyet Haber
07 Nisan 2016 - 09:28Son Güncelleme : 07 Nisan 2016 - 09:41

İstanbul Cumhuriyet Mahallesi’nde kentsel dönüşüm planlarının önünü açan 'riskli alan' kararı Danıştay’a takıldı. Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararı iptal etti.

1168 daire sahibini ilgilendiren “riskli alan” kararında hukuka uyarlık olmadığını söyleyen Danıştay, bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için yeterli incelemelerin yapılmadığını ifade etti.

Sultangazi ilçesi Cumhuriyet Mahallesi, Bakanlar Kurulu’nun 28 Ocak 2013 tarihli kararıyla “riskli alan” ilan edildi. Mahalleli kentsel dönüşüm projelerinin önünü açan bu karara karşı, evlerinin sel ve depremlerde hiç hasar görmediğini, alanın deprem haritasına göre 2. derece deprem kuşağında dahi olmadığı ve dolayısıyla yapıların riskli olmadığını söyleyerek Bakanlar Kurulu’nun bu kararına karşı dava açtı.

Danıştay, Cumhuriyet Mahallesi için Bakanlar Kurulunun aldığı kararın yürütmesini durdurduDanıştay, Cumhuriyet Mahallesi için Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararın yürütmesini durdurdu

Danıştay 14. Daire de, Bakanlar Kurulu’nun “riskli alan” kararında hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi. Danıştay kararında, bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için yeterli bilgi, belge veya teknik raporun sunulamadığını, binalardan bilimsel verilere dayanan tespit ve inceleme yapılmadığını, işlemin dayanağı teknik raporun yapıların can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak nitelikte olmadığını ifade etti.
Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi için Danıştay son noktayı koydu
Söz konusu evlerin üzerinde bulunduğu dev alan, yeni lüks projelerin yükseldiği alanla komşu.

Bakanlıktan bir garip riskli alan savunmasıBakanlıktan bir garip 'riskli alan' savunması

 Anılan bölgede,  tapusu ve iskânı bulunan bin 168 daire bulunuyor. Söz konusu daireler 5'er katlı 116 blokta bulunuyor.

     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı